هوش مصنوعی یاROBAT (برق،الکترونیک،مخابرات)

شنبه 7 بهمن 1396
3:57
جمشید راد
دسته بندیبرق،الکترونیک،مخابرات
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات38
حجم فایل1.039 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

هوش مصنوعی بطور خلاصه تركیبی است از علوم كامپیوتر ، فیزیولوژی و فلسفه ، این شاخه از علوم بسیار گسترده و متنوع است و از موضوعات و رشته های مختلف علوم و فن آوری ، مانند مكانیزم های ساده در ماشین ها شروع شده ، و به سیستم های خبره ختم می شود ، هدف هوش مصنوعی بطور كلی ساخت ماشینی است كه بتواند « فكر » كند . اما برای دسته بندی و تعریف ماشینهای متفكر ، می بایست به تعریف « هوش » پرداخت . همچنین به تعاریفی برای « آگاهی » و « درك » نیز نیازمندیم و درنهایت به معیاری برای سنجش هوش یك ماشین نیازمندیم .

به مدد تحقیقات وسیع دانشمندان علوم مرتبط ، هوش مصنوعی از بدو پیدایش تاكنون راه بسیاری پیموده است . در این راستا ، تحقیقاتی كه بر روی توانایی آموختن زبان ها انجام گرفت و همچنین درك عمیق از احساسات ، دانشمندان را در پیشبرد این علم ، یاری كرده است . یكی از اهداف متخصین ، تولید ماشینهایی است كه دارای احساسات بوده و حداقل نسبت به وجود خود و احساسات خود واقف باشند. این ماشین باید توانایی تعمیم تجربیات قدیمی خود در شرایط مشابه جدید را داشته و به این ترتیب اقدام به گسترش دامنه دانش و تجربیاتش كند.

برای مثال به رباتی هوشمند بیاندیشید كه بتواند اعضای بدن خود را به حركت درآورد ، او نسبت به این حركت خود آگاه بوده و با سعی و خطا ، دامنه حركت خود را گسترش می دهد ، و با هر حركت موفقیت آمیز یا اشتباه ، دامنه تجربیات خود را وسعت بخشیده و سرانجام راه رفته و یا حتی می دود و یا به روشی برای جابجا شدن ، دست می یابد ، كه سازندگانش ، برای او ، متصور نبوده اند.

آنها بدنبال ساخت ماشینی مقلد هستند ، كه بتواند با شبیه سازی رفتارهای میلیونها سلول مغز انسان ، همچون یك موجود متفكر به اندیشیدن بپردازد.

مباحث هوش مصنوعی قبل از بوجود آمدن علوم الكترونیك ، توسط فلاسفه و ریاضی دانانی نظیر بول (Boole) كه اقدام به ارائه قوانین و تئوری هایی در باب منطق نمودند، مطرح شده بود . در سال 1942 ، با اختراع كامپیوترهای الكترونیكی ، هوش مصنوعی ، دانشمندان را به چالشی بزرگ فراخواند، بنظر می رسید ، تكنولوژی در نهایت قادر به شبیه سازی رفتارهای هوشمندانه خواهد بود.

با وجود مخالفت گروهی از متفكرین با هوش مصنوعی كه با دیده تردید به كارآمدی آن می نگریستند تنها پس از چهار دهه شاهد تولد ماشینهای شطرنج باز و دیگر سیستمهای هوشمند در صنایع گوناگون هستیم .

هوش مصنوعی كه همواره هدف نهایی علوم كامپیوتر بوده است ، اكنون در خدمت توسعه علوم كامپیوتر نیز می باشد، زبانهای برنامه نویسی پیشرفته ، كه توسعه ابزارهای هوشمند را ممكن مسازند ، پایگاههای داده ای پیشرفته ، موتورهای جستجو ، و بسیاری نرم افزارها و ماشینها از نتایج تحقیقات هوش مصنوعی بهره می برند.

در سال 1950 آلن تورینگ (Alain Turing) ، ریاضی دان انگلیسی ، معیار سنجش رفتار یك ماشین هوشمند را چنین بیان داشت :

« سزاوارترین معیار برای هوشمند شمردن یك ماشین ، این است كه آن ماشین بتواند انسانی را توسط یك پایانه ( تله تایپ ) به گونه ای بفریبد كه آن فرد متقاعد گردد با یك انسان روبه رو است ».

در این آزمایش شخصی از طریق 2 عدد پایانه ( كامپیوتر یا تله تایپ ) كه امكان برقراری ارتباط (Chat) را برای وی فراهم می كنند با یك انسان و یك ماشین هوشمند ، بطور همزمان به پرسش و پاسخ می پردازد ، در صورتی كه وی نتواند ماشین را از انسان تشخیص دهد ، آن ماشین ، هوشمند است .

آزمایش تورینگ :

آزمایش تورینگ از قرار دادن انسان و ماشین بطور مستقیم در برابر یكدیگر اجتناب می كند و بدین ترتیب ، چهره و فیزیك انسانی مد نظ آزمایش كنندگان نمی باشد . ماشینی كه بتواند از پس آزمون تورینگ برآید ، از تفكری انسانی برخوردار است .

مدل سازی نحوه تفكر انسان ، تنها راه تولید ماشینهای هوشمند نیست . هم اكنون دو هدف برای تولید ماشینهای هوشمند ، مدنظر است ، كه تنها یكی از آن دو از الگوی انسانی جهت فكر كردن بهره می برد :

سیستمی كه مانند انسان فكر كند . این سیستم با مدل كردن مغز انسان و نحوه اندیشیدن انسان تولید خواهد شد و لذا از آزمون تورینگ سربلند بیرون می آید ، از این سیستم ممكن است اعمال انسانی سربزند. 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

نیروگاه (برق،الکترونیک،مخابرات)

شنبه 7 بهمن 1396
3:56
جمشید راد
دسته بندیبرق،الکترونیک،مخابرات
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات80
حجم فایل988 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

دانلود فایل

 

قسمتی از متن فایل :

 

 

نوع فایل : word_ pdf 

 

 نیروگاه

متن کامل را میتوانید بعد از پرداخت آنی دانلود نمایید

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

نگاهى به تفاوت سنسورهاى CCD و CMOS (فنی و مهندسی)

شنبه 7 بهمن 1396
3:56
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات20
حجم فایل49 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

نگاهى به تفاوت سنسورهاى CCD و CMOS

همانطور كه در گذشته خواندید، تفاوت اساسى دوربین هاى دیجیتال با دوربین هاى اپتیكال (فیلمى) در آن بود كه دوربین هاى دیجیتال فاقد فیلم بودند. این دوربین ها حاوى یك سنسور بودند كه نور را به بارهاى الكتریكى تبدیل مى كردند.

 

 

ابعاد سنسورهاى تصویرى از ابعاد فیلم كوچك تر است. براى مثال ابعاد هر فریم از یك فیلم ۱۳۵ معمولى ۲۴ میلیمتر در ۳۶ میلیمتر است. اما سنسورى كه براى ایجاد یك تصویر ۳/۱ مگاپیكسل استفاده مى شود حدوداً ۵ میلیمتر در ۷ میلیمتر است.

سنسورهاى تصویرى انواع مختلفى دارند. سنسور تصویرى كه توسط اكثر دوربین هاى دیجیتال استفاده مى شود از نوع CCD (Charge Coupled Device) است. برخى دیگر از دوربین ها از سنسور CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) استفاده مى كنند. اگرچه سنسورهاى CMOS به زودى گسترش مى یابند و استفاده از آنها در دوربین هاى دیجیتال رایج تر مى شود، اما هیچگاه نمى توانند جاى سنسورهاى CCD را بگیرند.

هر سنسور CCD مجموعه اى از دیودهاى حساس به نور كوچك است كه فوتون (نور) را به الكترون (بار الكتریكى) تبدیل مى كند. این دیودها كه فتوسایت نامیده مى شوند، به نور حساس هستند. هر اندازه نور شدیدترى به یك فتوسایت تابیده شود، بار الكتریكى بیشترى در آن فتوسایت القاء مى شود.
سنسورهاى CMOS نیز به روش مشابهى نور را به بار الكتریكى تبدیل مى كنند. پس از این مرحله مقادیرى بار الكتریكى روى هر فتوسایت باید 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

نكاتی كه در تعمیر مانیتور باید توجه داشت (جزوه)

شنبه 7 بهمن 1396
3:56
جمشید راد
دسته بندیجزوه
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات20
حجم فایل17 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

نكاتی كه در تعمیر مانیتور باید توجه داشت

در تعمیر مانیتورها اصول كل برای تعمیرات تقریباً یكسان می باشد به جز دو یا سه مدل كه كمی با بقیه متفاوت می باشد :

شایع ترین ایرادی كه به تعمیرات می آید ایراد No Power می باشد .

مواقعی كه مانیتور No Power است :

1- اولین كار گرفتن ولتاژ تغذیه 15V روی دیود D951

2-اگر ولتاژ 15V را 7-8V دیدی كه ترانزیستور Q706 سوخته

3-اگر ولتاژ 15V را داشتیم ممكن است :

    الف-IC401 معیوب باشد .

ب-IC302 خراب باشد .

4-اگر ولتاژ -15V صفر بود پس تغذیه خراب است .

اگر می خواهیم مطمئن شویم كه IC302 خراب است یا سالم یك روش وجود دارد كه :

* پین P702 كه از Main به CPT وصل می شود را آزاد می كنیم . اگر مانیتور به حالت چشمكزن سبز و نارنجی درآمد مطمئن می شویم كه IC302 خراب است .

* گاهی ممكن است ولتاژ 15V صفر باشد . كه در این حالت :

1-اولین كار چك كردن فیوز می باشد .

2-اگر فیوز سالم بود ترانزیستور Q901 را تست می كنیم كه به احتمال زیاد معیوب می‌باشد .

3-نكته مهم در رابطه با تغذیه اگر Q901 خراب باشد حتماً IC901 را خراب می كند (می‌سوزاند) یعنی اینكه Q901 به تنهایی خراب نمی شود .

4-ممكن است D900 (پل دیود) خراب باشد .

* روشی برای چك كردن پل دیود كه خیلی مهم است و ما زود تر به نتیجه می رسیم اینكه پایه مخفی D900 را آزاد می كنیم و دو سر ولتمتر را به پایه اول و آخر می گیریم كه حدوداً باید بالای 8/0 را نشان دهد در غیر این صورت اگر پایین 8/0 را نشاندهد پل دیود معیوب است . 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

میكروكنترلرهای MEGAAVR (فنی و مهندسی)

شنبه 7 بهمن 1396
3:56
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات17
حجم فایل25 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مقدمه

 

 فصل یك در موردانواع میكروكنترلرهای MEGAAVR است كه سعی شده است به طور كلی توضیح داده شود . در فصل دوم شاهد توضیحاتی در مورد عملكرد پروژه ساخت (مدار الكترونیكی ، قطعات تشكیل دهنده ، برنامه مورد استفاده وتوضیحات كامل كننده است . درفصل آخر شاهد مدارات داخلی آی سی های مورد استفاده در این پروژه خواهیم بود .

این مدار یك ولوم دیجیتال است كه دارای دو خروجی مونو است ،همچنین میتوان به صورت استریو از آن بهره برد، كه بعدا به طور كامل توضیح داده خواهد شد .

 

مختصری در مورد AVR

زبانهای سطح بالا یا همان HLL (HIGH LEVEL LANGUAGES) به سرعت در حال تبدیل شدن به  زبان برنامه نویسی استاندارد برای میكروكنترلر های (MCU) حتی برای میكروهای 8 بیتی كوچك هستند . زبان برنامه نویبی BASIC و C   بیشترین استفاده را در برنامه سازی دارند ولی در اكثر كاربردها كدهای بیشتری را نسبت به زبان برنامه نویسی اسمیلی تولید می كنند .

ATMEL   ایجاد تحولی در معماری ، جهت كاهش كد به مقدار مینیمم رادرك كرد كه نتیجه این تحول میكروكنترلرهای AVR  هستند كه علاوه بر كاهش وبهینه سازی مقدار كدها به طور واقع عملیات را تنها در یك كلاك سیكل توسط معماری (REDUCED RISC INSTRUCTION SET COMPUTER)  انجام میدهند واز 32 رجیستر همه منظوره (ACCUMULATORS) استفاده می كنند كه باعث شده 4 تا 12 بار سریعتر میكروهای مورد استفاده كنونی باشند.

تكنولوژی حافظه كم مصرف غیر فرار شركت ATMEL   برای برنامه ریزی AVR  ها مورد استفاده قرار گرفته است در نتیجه حافظه های FLASH  و  EPROM  در داخل مداار قابل برنامه ریزی (ISP)  هستند . میكروكنترلرهای اولیه AVR دارای 1، 2و 8 كیلوبایت حافظه FLASH  وبه صورت  كلمات 16 بیتی سازماندهی شده بودند.

AVR  ها به عنوان میكروهای RISC  با دستورات فراوان طراحی شده اند كه باعث می شود حجم كد تولید شده كم وسرعت بالاتری  بدست آید.

 

عملیات تك سیكل 

 

باانجام تك سیكل دستورات ،كلاك داخلی سیستم یكی می شود. هیچ تقسیم كنننده ای درداخل AVR قرار ندارد كه ایجاد اختلاف فاز كلاك كند. اكثر میكرو ها كلاك اسیلاتور به سیستم را با نسبت 1:4 یا 1:12 تقسیم می كنند كه خود باعث كاهش سرعت می شود . بنابراین AVR  ها  4 تا 12 بار سریعتر و مصرف آنها نیز 4-12 بار نسبت به میكروكنترلرهای مصرفی كنونی كمتر است زیرا در تكنولوژی CMOS  استفاده شده در میكروهای AVR ، مصرف توان سطح منطقی متناسب با فركانس است .

 

طراحی برای زبانهای BASIC  و C 

 

زبانهای BASIC  و C بیشترین استفاده در دنیای امروز به عنوان زبانهای HLL  دارند . تا امروزه معماری بیشتر میكروها برای زبان اسمبلی طراحی شده است و كمتر از زبانهای HLL حمایت كرده اند .

هدف ATMEL  طراحی معماری بود كه هم برای زبان اسمبلی وهم زبانهای HLL مفید باشد . به طور مثال درزبانهای BASIC  و C می توان یك متغیر محلی به جای متغیر سراسری در داخل زیر برنامه تعریف كرد .در این صورت فقط در زمان اجرای زیر برنامه مكانی از حافظه RAM برای متغیر اشغال می شود در صورتی كه اگر متغیری به عنوان سراسری  تعریف گردد در تمام وقت مكانی از حافظه FLASH ROM  را اشغال كرده است .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

میكروكنترلر (جزوه)

شنبه 7 بهمن 1396
3:56
جمشید راد
دسته بندیجزوه
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات45
حجم فایل105 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فهرست مطالب

عنوان                                                                                               صفحه

مقدمه                                                                                                                         1

سیر تكاملی میكروكنترلرها                                                                                          4

معماری داخلی میكروكنترلرها                                                                                     5

خانواده 8051                                                                                                            7

پیكر بندی پایه ها                                                                                                      12

تایمر                                                                                                                         20

جریان و مقاومت در میكرو كنترلرها                                                                          29

عملكرد تابلو روان                                                                                                     31

نحوه نمایش در تابلو به صورت ثابت                                                                          31

روش جاروب كردن                                                                                                  33

روش شیفت دادن                                                                                                      36

بررسی چگونگی نمایش بر روی  دات ماتریكس                                                        38

LED های دورنگ                                                                                                  40

زمان روشن بودن                                                                                                       40

 

مقدمه

میكروكنترلر در واقع یك ریز پردازنده تك تراشه ای است كه شامل حافظه داده ، حافظه برنامه ، ورودی و خروجی سریال و موازی ، تایمرها ، وقفه های بیرونی و داخلی      می باشد كه تمامی آنها روی یك تراشه واحد مجتمع شده اند و می توان آن را به قیمتی كمتر از 2 دلار تهیه نمود0 بر اساس تخمین های زده شده به طور متوسط تعداد 35 میكرو كنترلر در وسایل خانگی یك خانواده متوسط آمریكایی وجود دارد0 بیش از 34 درصد میكروكنترلرها در اتوماسیون اداری نظیر چاپگرهای لیزری ، دستگاه های نمابر تلفنهای هوشمند و نظایر آنها به كار برده می شوند0 بیش از یك سوم میكروكنترلرها در لوازم خانگی الكترونیكی به كار برده شده اند0 در این دسته بندی تولیداتی نظیرCD  player  ، تجهیزات صوتی hi-fi ، بازیهای ویدیویی ، ماشین لباسشویی ، دستگاههای پخت و پز و نظایر آنها قرار دارند0

بازار تجهیزات مخابراتی ،ادوات نظامی و تجهیزات مربوط به اتومبیل ها بخش باقیمانده از سهم كاربرد میكروكنترلرها را به خود اختصاص داده اند0

میكروكنترلرها به طور معمول با استفاده از زبان اسمبلی مربوطه ، برنامه ریزی می شده اند0 میكروكنترلرهای ساخت تولید كنندگان مختلف ، زبانهای اسمبلی متفاوتی دارند0 زبان اسمبلی شامل عبارتهای كوتاهی برای دستورالعمل ها است به خاطر سپردن این عبارتها مشكل است ونیز برنامه های تهیه شده برای یك میكروكنترلر برای سایر انواع دیگر میكروكنترلرها قابل استفاده نمی باشد0 سختی كار با زبان اسمبلی به خصوص در پیاده سازی پروژه های پیچیده ، متداولترین شكایتی است كه در رابطه با برنامه ریزی میكروكنترلرها مطرح می شود0 راه حل این مسئله ، استفاده از زبانهای سطح بالا       می­باشد0 با این كار ، عملیات برنامه ریزی ساده تر گشته ، برنامه خواناتر و انعطاف پذیرتر شده و پشتیبانی از آن نیز ساده تر می گردد0 برای اغلب میكرو كنترلرها  كامپایلرهای   C و BASIC متفاوتی موجود می باشند0 كامپایلرهای BASIC معمولا‌ً به صورت مفسر بوده و كدهای حاصل از آنها كند می باشند0

یكی دیگراز معایب زبان BASIC این است كه اغلب كامپایلرهای BASIC  ساختیافته نیستند در نتیجه برنامه سازی با آن كار دشواری می باشد0 در این پروژه از یك كامپایلر حرفه ای C با تمام قابلیتهای آن جهت برنامه ریزی میكرو كنترلر خود استفاده خواهیم كرد0 AT89C2051 متعلق به خانواده استاندارد میكروكنترلرهای 8051 می باشد0 AT89C2051 یك مدار مجتمع 20 پایه می باشد كه از لحاظ كد، كاملاً سازگار با برادر بزرگترش 8051 است0 این مدار مجتمع دارای یك درگاه سریال­، 15 بیت ورودی / خروجی موازی ، 2 عدد تایمر / شمارنده ، 6 منبع وقفه ، 128 بایت حافظه RAM برای داده ها و 2 كیلو بایت حافظه فلش قابل برنامه ریزی مجدد برای ذخیره  كردن برنامه می باشد0 دلایل زیادی برای انتخاب AT89C2051  وجود دارد­، از آن جمله می توان به سازگاری كامل آن با خانواده 8051 و سهولت پاك كردن و برنامه ریزی مجدد   آن ، اشاره كرد0 برای این مدار مجتمع نیازی به استفاده از اشعه ماوراء بنفش جهت پاك كردن حافظه برنامه نیست0 حافظه را می توان با استفاده از یك مدار برنامه ریزی كننده ارزان قیمت پاك كرده و مجدداً آن را برنامه ریزی نمود0 از دلایل دیگر انتخاب AT89C2051  كوچكی و ارزان بودن آن است0

سیستم های میكرو كامپیوتری:

اصطلاح میكروكامپیوتربرای توصیف سیستمی به كار می رود كه شامل یك ریز پردازنده، حافظه برنامه، حافظه داده و یك ورودی / خروجی ( I / O ) است0 برخی از سیستم های میكرو كامپیوتری شامل اجزاء اضافی نظیر تایمرها ، شمارنده ها و مبدل های آنالوگ به دیجیتال هستند0 با این تفاسیر می توان گفت كه تمام موارد ، از یك سیستم كامپیوتر بزرگ كه دارای چندین هارددیسك ، فلاپی درایو و چاپگر است ، تا یك سیستم كامپیوتری تك تراشه­ای ، در زمره سیستم­های میكرو كامپیوتری به حساب      می­ آیند0

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

میكروكنترلر 8051 (برق،الکترونیک،مخابرات)

شنبه 7 بهمن 1396
3:56
جمشید راد
دسته بندیبرق،الکترونیک،مخابرات
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات51
حجم فایل48 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

میكروكنترلر 8051

«مقدمه»

با وجود اینكه بیش از بست سال از تولد ریز پردازنده نمی گذرد،تصور وسایل الكترونیكی و اسباب بازیهای امروزی بدون آن كار مشكلی است.در 1971 شریك انیتل،8080 را به عنوان اولین ریز پردازنده موفق عرضه كرد.مدت كوتاهی پس از آن،موتور ولا،RCA و سپس Mostechnology‌و Zilog انواع مشابهی را به ترتیب به نامهای 6800،1801،6502،Z80 عرضه كردند.گرچه این مدارهای مجتمع (IC) به خودی خود فایده چندانی نداشتند اما به عنوان بخشی از یك كامپیوتر تك بورد(SBC) به جزء مركزی فرآورده های مفیدی برای آموزش طراحی با ریز پردازنده ها تبدیل شدند.تز تیم SBC ها كه به سرعت به آزمایشگاههای طراحی در كالج،دانشگاهها و شركت های الكترونیك راه پیدا كردند می توان برای نمونه از D2 موتورولا،KIM-1 ساخت Mos technology و SDK-85‌ متعلق به شركت انتیل نام برد.

میكروكنترلر قطعه ای شبیه به ریز پردازنده است.در 1976 انتیل 8748 را به عنوان اولین قطعه خانوادة میكروكنترلرهای MCS-48TM معرفی كرد.8748 با 17000 ترانزیستور،در یك مدار مجتمع،شامل یك cpu، 1كیلوبایت EPROM، 64 بایت RAM‌، 27 پایه I/O و یك تایمر 8 بیتی بود.این IC‌ و دیگر اعضای MCS-48TM   كه پس از آن آمدند خیلی زود به یك استاندارد صنعتی در كابردهای كنترل گرا تبدیل شدند.جایگزین كردن اجزاء‌الكترومكانیكی در فرآورده های مثل ماشین های لباسشویی و چراغ های راهنمایی از ابتدا كار،یك كاربرد مورد توجه برای این میكروكنترلرها بودند و همین طور باقی ماندند.دیگر فرآورده هایی كه در آنها می توان میكروكنترلر را یافت عبارتند از اتومبیل ها،تجهیزات صنعتی،وسایل سرگرمی و ابزارهای جانبی كامپیوتر (افرادی كه یك IBM PC دارند كافی است به داخل صفحه كلید نگاه كنند تا مثالی از یك میكروكنترلر را در یك طراحی با كمترین اجزاء ممكن ببینند)

توان ابعاد و پیچیدگی میكروكنترلر با اعلام ساخت 8051،یعنی اولین عضو خانوادة میكروكنترلرهای MCS-51TM در 1980 توسط انیتل پیشرفت چشمگیری كرد.در مقایسه 8048 این قطعه شامل بیش از 60000 ترانزیستور،K4 بایت ROM، 128 بایت RAM، 32 خط I/O یك درگاه سریال و دو تایمر 16 بیتی است.كه از لحاظ مدارات داخلی برای یك TC بسیار قابل ملاحظه است.امروزه انواع گوناگونی از این IC وجود دارند كه به صورت بخاری این مشخصات را دو برابر كرده اند.شركت زیمنس كه دومین تولید كنندة قطعات MCS-51TM است SAB80515 را به عنوان یك 8015 توسعه یافت در یك بسته 86‌پایه با شش درگاه I/O 8 بیتی،13 منبع وقفه و یك مبدل آنالوگ به دیجیتال با 8 كانال ورودی عرضه كرده است.خانوادة 8051 به عنوان یكی از جامعترین و قدرتمندترین میكروكنترلرهای 8 بیتی شناخته شده و جایگاهش را به عنوان یك میكروكنترلر مهم برای سال های آینده یافته است.

یك سیستم كامپیوتری شامل یك واحد پردازش مركزی (CPU) است كه از طریق گذرگاه آدرس،گذرگاه داده و گذرگاه كنترل به حافظة‌قابل دستیابی تصادفی (RAM) و حافظه فقط خواندی (ROM) متصل می باشد.مدارهای واسطه گذرگاه های سیستم را به وسایل جانبی متصل می كنند.

 

واحد پردازش مركزی

CPU‌،به عنوان «مغز» سیستم كامپیوتری،تمامی فعالیت های سیستم را اداره كرده و همه عملیات روی داده را انجام می دهد.اندیشة اسرار آمیز بودن CPU در اغلب موارد ناردست است زیرا این تراشه فقط مجموعه ای از مدارهیا منطقی است كه بطور مداوم دو عمل انجام می دهند:واكنشی دستورالعمل ها و اجرای آنها،CPU‌توانایی درك و اجرای دستورالعمل های را براساس مجموعه ای از كدهای دورویی دارد كه هریك از این كدها نشان دهندة یك عمل ساده است.این دستورالعمل ها معمولاً حسابی (جمع،تفریق،ضرب و تقسیم)،منطقی (AND،OR،NOT و غیره)انتقال داده یا عملیات انشعاب هستند و یا مجموعه ای از كدهایی دروریی با نام مجموعه دستورالعمل ها نشان داده می شوند.

 

حافظه نیمه رسانا:RAM‌ وROM

برنامه ها و داده ها در حافظه ذخیره می شوند.حافظه های كامپیوتر بسیار مشوعند و اجزای همراه آنها بسیار و تكنولوژی بطور دائم و پی در پی موانع را برطرف می كند.بگونه ای كه اطلاع از جدیدترین پیشرفت ها نیاز به مطالعة جامع و مداوم دارد.حافظه هایی كه به طور مستقیم توسط CPU قابل دستیابی می باشند،IC‌ های (مدار مجتمع)نیمه رسانایی هستند كه RAM‌و ROM  نامیده می شوند.دو ویژگی RAM  و ROMرا از هم متمایز سازد:اول آنكه RAM حافظه خواندنی /نوشتنی است‌.در حالیكه ROM حافظه خواندنی است و دوم آنكه RAM فرّار است(یعنی محتویات آن هنگام عبور ولتاژ تغذیه می شود)در حالی كه ROM‌ غیرفرّار است.

ابزارهای كنترل /نظارت

به كمك ابزارهای كنترل/نظارت در برخی نرم افزارها و روابط های الكترونیكی (دقیق)كامپیوترها می توانند كارهای كنترلی زیادی را بی وقفه،بدون خستگی و بسیارفراتر از توانایی انسان انجام دهند.

كاربردهایی نظیر كنترل حرارت یك ساختمان،محافظت از خانه، كنترل آسانسور،كنترل وسایل خانگی و حتی جوش دادن قطعات مختلف یك خودرو همگی با استفاده از این ابزارها امكان پذیر هستند.ابزارهای كنترل،ابزارهای خروجی یا عمل كننده هستند.آنها وقتی كه با یك ولتاژ با جریان،تغذیه شوند می توانند بر جهان پیرامون خود اثر بگذارند(مثل موتورها مولدها).ابزارهای نظارت،ابزارهای ورودی یا مسگر هستند كه با كمیت هایی نظیر حرارت،نور،فشار،حركت و مانند آن،تحریك شده و آنها را به جریان یا ولتاژی كه توسط CPU خوانده می شود تبدیل می كنند(مثل فتوترانزیستورها و ترمیستورها و سوئیچ ها).ولتاژ یا جریان توسط مدارهای واسطه، به یك دادة دورویی تبدیل می وشد و یا برعكس و سپس نرم افزار،یك رابطه منطقی بین ورودی ها و جروجی ها برقرارمی كند.

 

مقایسه ریز پردازنده ها با میكروكنترلرها

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

میكروكنترلر 8051 (جزوه)

شنبه 7 بهمن 1396
3:55
جمشید راد
دسته بندیجزوه
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات108
حجم فایل102 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فصل اول : میكروكنترلر 8051

1-1 دراین بخش اتبدا به اعضای مختلف خانواده میكروكنترلر 8051 و ویژگی های آنها نگاه می كنیم . به علاوه خواهیم دید كه سازندگان 8051 چه كسانی هستندوچه نوع محصولی ارائه می دهند .

تاریخچه مختصری از 8051

درسال 1981 شركت  Intel میكروكنترلربه نام  8051  را معرفی كرد . این میكروكنترلردارای 128  بایت 4k , RAM  بایت ROM دو تایمر ، یك پورت سریال وچهار پورت موازی ( هریك 8 بیت ) بود كه همه آنها دریك تراشه تعبیه شده بودند .  زمانی به آن سیستم در یك تراشه می گفتند . 8051 یك پروسسور 8 بیت است ، یعنی CPU هر بار می تواند فقط روی  8بیت داده كار كند . داده های بزرگتر از 8 بیت باید به قطعات 8 بیت بشكنند وسپس بوسیلهCPU پردازش شوند . 8051 كلا دارای چهار پورت I/O با عرض 8 بیت است . شكل 2-1 را ملاحظه كنید گرچه 8051 می تواندحداكثر 64K  حافظه ROM  درتراشه داشته باشد ، بسیاری از سازندگان فقط 4K بایت را درتراشه كار گذاشته اند .این مطلب بعدا بطور مفصل بحث شده است .

پس از آنكه Intel  بشرط حفظ سازگاری با 8051 اجازه تولید را به دیگر سازندگان داد تراشه مذكور بسیار  مورد  توجه قرار گرفت .این  توافق منجر به تولید انواع 8051 با سرعت های متفاوت مقداری  ROM در تراشه بوسیله نیم دو جین سازنده شد . ما بعضی از آنها را بعدا بررسی خواهیم كرد . آنچه اهمیت دارداین است كه گرچه انواع مختلف 8051 با سرعت ومقدار ROM  متفاوت در تراشه موجودند ولی همه آنها با 8051 اصلی از نظر دستورات سازگارند . این بدان معنی است كه اگرشما برنامه ای برای یكی بنویسید ، مستقل از سازنده  روی دیگری هم قابل اجرا ست .

میكروكنترلر 8051

8051 عضواصلی خانواده 8051 است Intel آن را MCS-51  می نامد . جدول 1-1 امكانات اصلی 8051 را نشان می دهد .

جدول  1-1 امكانات 8051

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

موقعیت قانونی و اهداف WIMAX FORUM (فنی و مهندسی)

شنبه 7 بهمن 1396
3:55
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات31
حجم فایل4.553 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

گزارش

موقعیت قانونی و اهداف WIMAX FORUM:

WIMAX FORUM یك شركت غیرانتفاعی صنعت مدار می باشدكه برای كمك به تسریع و اعتبار سنجی قابلیت عمل بینا بینی محصولات بی سیم نوار پهن منطبق با استانداردهای ETSI Hipe MAN و IEEE802-16، ایجاد شده است. هدف این شركت این است كه راه اندازهای جهانی راه حل های دستیابی بی سیم نوار پهن (BWA) قابل اجرا مبتنی بر استانداردها را تسریع  بخشد. و بازار را برای این راه حل ها، گسترش دهد. تاریخچه محاسباتی نشان داده است كه ابتكار و نوآوری سیار یریع روی می دهد زمانی كه یك ساختار صنعتی مبتنی بر استانداردها وجود داشته باشد با مشتریانی كه از ذینفع های اولیه بشمار می آیند. كاهش ها را هزینه های تجهیزات و روشهای محكم و پایدار برای طراحی شبكه نیز تا حد زیادی این مدل تجاری رابرای خدمات رسان ها ارتقاء بخشیده اند.

تجهیزات گواهی شدهWIMAX FORUM  برای طیف وسیعی از سناریوهای به كار اندازی دسترسی بی سیم نوار پهن طراحی می شود و برای این راه حل‏ها قابل پیكره بندی می باشد.

این سناریوها عبارتند از احتمالات برای طیف طولانی تر (تا50k) در چگالی پایین، شرایط بیرونی خط دید(los) برای راه اندازی های غیر los طیف كوتاهتر در محیط های شهری پرجمعیت و شلوغ.

این دستگاهها می توانند ثابت باشند، قابل حمل یا بوبایل باشند یا تركیبی از ایندو در این طیف از شرایط، ویژگی مشترك، قابلیت ارائه انتقال پذیری نوار پهن است به كاربران خانگی و تجاری. تقاضای قابل ملاحظه ای برای دسترسی نوار پهن بی سیم قابل انعطاف سریع راه انداز وجود دارد. به این دلیل،802-16 از ابتدا برای حمایت از سطوح خدمات چندگانه طراحی شد. مثلاً خدمات سطح E1 یا T1 ضمانت شده برای شركتهای تجاری و خدمات بهترین سرعت DS برای مصرف كنندگان خانگی Quality of service" " نیز در این استاندارد طراحی شده است برای ارائه خدماتی كه نیازمند زمان ركود كمی هستندمثل خدمات صدا و ویدئو.

با انعطاف پذیری كه سیستم های دسترسی نوار پهن بی سیم ارائه می دهد، یك سرویس دهنده می تواند امتباز قابلیت هدایت و انتقال سرعت بالای «طبق تقاضا» را برای رویدادهایی چون نمایشگاه تجاری با صدها یا حتی هزاران كاربر هات اسپات 802-11 فراهم آورد- این هات اسپات های wifi از راه حل‏های 802-16  به عنوان back haul خودش به شبكه اصلی استفاده خواهد كرد. چنین قابلیت انتقال «طبق تقاضا»همچنین می تواند برای شركتهایی نافع باشد كه نیاز های انتقال پذیری نوار پهن دارند.

مهمترین نكته این است كه تاثیر- این تكنولوژی – با فرض شرایط قانونی مطلوب در كشورهای در حال توسعه كه خدمات رسان ها زیر ساخت سیم دار را به كار نینداخته اند یا جایی كه سیم بندی كیفیت كافی برای حمایت از یك جمعیت با سواد در كامپیوتر روز افزون وجود ندارد، خیلی مهم خواهد بود. بخصوص برای نواحی با چگالی جمعیت پایین و راه اندازی های مربوطه، دسترسی نوار پهن بدون سیم ممكن است بسیار آسان و سریع تر و ارزان تر باشدنسبت به زیر ساخت سیم دار جدید.

اهمیت هماهنگ سازی جهانی:

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

موتورالکتریکی (فنی و مهندسی)

شنبه 7 بهمن 1396
3:55
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات60
حجم فایل9.856 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فصل 1 مقدمه

یک موتورالکتریکی، الکتریسیته را به حرکت مکانیکی تبدیل می کند. عمل عکس آن که تبدیل حرکت مکانیکی به الکتریسیته است توسط ژنراتور انجام می شود. این دو وسیله بجز در عملکرد، مشابه یکدیگر هستند .اکثر موتورهای الکتریکی توسط الکترو مغناطیس کار می کنند، اما موتورهایی که براساس پدیده های دیگری نظیر نیروی الکتروستاتیک و اثر بیزوالکتریک کاری کنند هم وجود دارند.

ایده کلی این است که وقتی که یک ماده حامل جریان الکتریسیته تحت اثر یک میدان مغناطیسی قرار می گیرد، نیرویی برآن ماده از سوی میدان اعمال می شود. دریک موتور استوانه ای، روتور به علت گشتاوری که ناشی از نیرویی است که به فاصله ای معین از محور روتور به روتور اعمال می شود می گردد.

اغلب موتورهای الکتریکی دوارند، اما موتور خطی مهم وجود دارند. در یک موتور دوار بخش متحرک روتور و بخش ثابت استاتور خوانده می شود. موتور شامل آهنرباهای الکتریکی است که روی یک قاب سیم پیچی شده است.

انواع موتورهای الکتریکی عبارتند از:

1- موتورهایDC

2- موتورهایAC

3- موتورهای پله ای

4- موتورهای خطی

موتورهای AC شامل موتورهای AC تک فاز و موتورهای AC سه فاز می شوند.

 

موتورهای AC تک فاز:

معمولترین موتور AC تک فاز موتور سنکرون قطب چاکدار است که اغلب در دستگاه هایی به کار می رود که گشتاور پایین نیاز دارند نظیر پنکه های برقی، اجاق های ماکروویو ودیگر لوازم خانگی کوچک، نوع دیگر موتور AC تک فاز موتورالقایی است که اغلب در لوازم بزرگ نظیر ماشین لباسشویی و خشک کن لباس به کار می رود.

 

موتورهای AC سه فاز:

برای کاربردهای نیازمند به توان های بالاتر ،از موتورهای القایی سه فاز AC (یا چند فاز) استفاده می شود. این موتورها از اختلاف فاز موجود بین فازهای تغذیه چند فاز الکتریکی برای ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوار درونشان استفاده می کنند.اغلب روتور شامل تعدادی هادی های مسی است ، که در فولاد قرار داده شده اند. از طریق القای الکترو مغناطیسی میدان مغناطیسی دوار در این هادی هاالقای جریان می کند، که در نتیجه منجر به ایجاد یک میدان مغناطیسی متعادل کننده شده وموجب می شود که موتور در جهت گردش میدان به حرکت در آید. این نوع از موتور با نام موتور القایی معروف است. ماشین های القائی سه فاز ، ماشین هایی با سرعت آسنکردن هستند که در حالت موتوری زیرسرعت سنکرون ودر حالت ژنراتوری بالای سرعت سنکرون کار می کنند. این ماشین ها که مستحکم بوده و به نگهداری کمی نیاز دارند در مقایسه با ماشین های سنکرون و DC در اندازه ای مشابه ، ارزان تر می باشند و در محدوده چند وات تا 1000HP ساخته شده و به کار گرفته می شوند. همچنین در مواردی نظیر قابلیت اطمینان بالاتر، وزن،حجم وانریسی کمتر، راندمان بیشتر، قابلیت عملکرد در محیط های باگرد و غبار و در محیط های قابل انفجار نسبت به موتورهای DC برتر هستند.

مشکل اصلی موتورهای dc وجود کموتاتور و جاروبک است، که نگهداری زیاد و پرهزینه و نامناسب بودن عملکرد موتور در محیط های باگرد وغبار بالا و قابل انفجار را بدنبال دارد با توجه به مزایای فوق در تمامی کاربردها موتورهای القایی بطور وسیع بر سایر موتورهای الکتریکی ترجیح داده می شوند با این حال تا چندی پیش از موتورهای القایی فقط در کاربردهای سرعت ثابت استفاده شده است و در کاربردهای سرعت متغیر موتورهای DC ترجیح داده شده اند این امر ناشی از آنست که روش های مرسوم در کنترل سرعت موتورهای القایی هم غیراقتصادی وهم دارای راندمان کم بوده است. اما با بهبود در قابلیت ها و کاهش در هزینه تریستورها و اخیراً در تراتریستورهای قدرت و GTO ها ( که در کنترل سرعت این موتورها استفاده می شوند) 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->
صفحه قبل 1 ... 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 صفحه بعد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به dicfiles است. || طراح قالب bestblog.ir