دستگاهای الکتریکی (فنی و مهندسی)

شنبه 7 بهمن 1396
3:48
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات11
حجم فایل16 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

دستگاهای الکتریکی:

 

باطری:

امروزه مشتریان علاقه‌مندند پاسخ پرسش‌های متداول درباره كالاهای مصرفی خود را بدانند؛ تأمین این خواسته علاوه بر بالا بردن سطح آگاهی‌های آنها به كاهش مشكلات ناشی از اشتباهات ناخواسته در مصرف كالاهای صنعتی منجر می‌شود. این مقاله به معرفی باتری به صورت اجمالی برای مشتریان باتری‌های سرب ـ اسیدی به ویژه باتری‌های خودرویی می‌پردازد.

باتری‌های سرب ـ اسیدی

باتری سرب ـ اسیدی (اكومولاتور) یك دستگاه الكتروشیمیایی ثانویه (قابل شارژ) است كه انرژی شیمیایی را ذخیره و سپس به صورت الكتریكی روی بار آزاد می‌كند. وقتی یك باتری به یك مصرف كننده خارجی نظیر موتور برق متصل شود، انرژی شیمیایی به انرژی الكتریكی تبدیل می‌شود و جریان مستقیم از مدار عبور می‌كند. با توجه به میزان باتری‌های سرب ـ اسیدی تولیدی، باتری‌های استارتری حدود ۸۸ درصد از كل تولید را شامل می‌شوند كه ۶۵ درصد باتری خودرو و ۲۳ درصد باتری‌های استارتری (موتورسیكلتی و غیره) است. ۸ درصد هم به موتورهای سیكل طولانی (صندلی‌های چرخدار، دستگاه‌های گلف، لیفتراك‌ها و غیره) و ۴ درصد به باتری‌های سیكل طولانی (برق رزرو، UPS و برق اضطراری) اختصاص دارد. باتری‌های خودرویی كه در صنعت به باتری‌های “SLI” معروف هستند، چهار وظیفه مهم را برعهده دارند:
۱. روشن كردن موتور ۲. عبور آهسته یا تثبیت ریتم تند جریان DC خروجی از سیستم شارژ خودرو ۳. تأمین انرژی اضافی برای روشنایی، رادیوهای دوموجی، سیستم‌های صوتی و دیگر دستگاه‌هایی كه ملحقات آنها بار اضافی به سیستم شارژ وسیله نقلیه است. بعضی مصارف بار اضافی به مجموعه زمانی حساب می‌شود كه خودرو در جا كار كند و یا در مسافرت‌های كوتاه و در وضعیتی نظیر رانندگی در شب در شرایط بد جوی، بار سنگینی بر خودرو تحمیل شود.4 ـ تأمین یك منبع انرژی برای سیستم الكتریكی وسیله نقلیه زمانی كه سیستم شارژ فعال نیست.
یك باتری خودرویی خوب با قیمت ۵۰ تا ۱۰۰ دلار در صورتی كه به درستی نگهداری شود، حداقل پنج سال یا بیشتر عمر خواهد كرد. براساس گزارشBCI، در امریكای شمالی از ۶/۱۰۶ میلیون باتری فروخته شده در سال ۲۰۰۱ حدود ۸۰ درصد جایگزین باتری‌های قبلی شده و ۲۰ درصد روی خودروهای صفر نصب شده‌اند. Eurobat نیز گزارش داده كه در سال ۲۰۰۳ تعداد ۵/۵۸ میلیون باتری در اروپای غربی به فروش رسیده است كه ۷۱ درصد جایگزین و ۲۹ درصد برای اولین بار روی خودروهای صفر نصب شده‌اند. در كنفرانس تكنولوژی صنایع روبرت دبلیو بیرد (Robert W.Baird)، شركت جانسون كنترلز گزارش داد در سال ۲۰۰۴ حدود ۳۵۰ میلیون باتری استارتری ساخته خواهد شد. بر این اساس، بزرگترین تولیدكننده جانسون كنترلز با ۳۱ درصد كل تولید است و پس از آن اكساید با ۱۴ درصد، جی اس یواسا (در حال تركیب تدریجی Japan Storage Battery, Yuasa) با ۱۰ درصد، ماتسوشیتا با ۴ درصد، ایست پن با ۳ درصد، فیام با ۳ درصد و بقیه تولیدكنندگان با ۳۵ درصد قرار گرفته‌اند. در بازارهای دیگر كه توسط Recharge مطالعه شده‌اند، در سال ۲۰۰۳ بازارهای جهانی تقریباً ۳۰ بیلیون دلار درآمد داشته‌اند كه ۳۰ درصد به باتری‌های SLI (خودرویی) و ۱۵.۳ درصد به باتری‌های سرب ـ اسیدی (سیكل طولانی) صنعتی اختصاص داشته است. وظیفه باتری‌های سیكل طولانی تأمین برق صندلی‌های چرخدار، قایق موتوری‌های ماهیگیری، دستگاه‌های گلف، قایق‌ها، لیفتراك‌های چنگكی، منبع ذخیره الكتریكی مداوم (UPS) و دیگر دستگاه‌های مخصوص تجهیزات دریایی و وسایل نقلیه تفریحی (RV) و نیز كاربردهای ساكن و تجاری است. یك باتری سیكل طولانی مطلوب با كیفیت با قیمتی بین ۵۰ تا ۳۰۰ دلار، در صورتی كه به خوبی نگهداری و استفاده شود، حداقل ۲۰۰ سیكل شارژ ـ دشارژ طولانی ایجاد می‌كند. شركت‌های اكساید و انرسیس دو تولیدكننده بزرگ باتری‌های سیكل طولانی جهان هستند.
یك باتری چگونه ساخته می‌شود؟

یك باتری سرب ـ اسیدی از ۶ خانه (cell) ساخته شده است كه هر خانه ولتاژی حدود ۱۱/۲ تولید می‌كند. این خانه‌ها به صورت موازی از ترمینال مثبت اولین سل به ترمینال منفی دومین سل و به همین ترتیب تا آخرین سل با هم ارتباط دارند. در هر سل المنتی وجود دارد كه حاوی صفحات مثبتی است كه به صورت سری به هم متصل شده‌اند و نیز صفحات منفی كه به صورت سری با هم ارتباط دارند. این دسته صفحات با صفحات عایق الكتریكی كه سپراتورها یا پاكت‌های ساخته شده از مواد متخلخل هستند، از هم جدا شده‌اند كه در واقع بین صفحات مثبت (معمولاَ نارنجی روشن) و صفحات منفی (معمولاً خاكستری مایل به 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

دایره های عدد نویز (برق،الکترونیک،مخابرات)

شنبه 7 بهمن 1396
3:47
جمشید راد
دسته بندیبرق،الکترونیک،مخابرات
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات32
حجم فایل128 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

.

7.5 دایره های عدد نویز

در بسیاری از تقویت كننده های RF، برای تقویت سیگنال در سطح نویز حداقل, نیازمند یك سیستم حساب شده می باشیم. متاسفانه طراحی یك تقویت كننده کم نویز با فاكتوهایی نظیر پایداری و بهره سنجیده می شود, برای نمونه در ماكزیمم بهره، نویز حداقل نمی تواند بدست آید. بنابراین اهمیت دارد كه روشهایی را كه به ما اجازه می دهند كه نویز موثر را به عنوان قسمتی از نمودار اسمیت برای هدایت شباهت ها و مشاهده توازن ما بین گین و پایداری نشان می دهد توسعه می دهیم.

از یك نمای تمرینی، جزء موثر تحلیل نویز ، عدد نویز تقویت كننده دو پورتی در فرم ادمیتانسی است .

9.73   2

و یا فرم معادل امپدانسی   9.74    

كه  امپدانس منبع است .

هر دو معادله از ضمیمه H مشتق شده‌اند. هنگام استفاده از ترانزیستور بطور معمول چهار پارامتر نویز شناخته می شوند كه از طریقdatasheet كارخانه سازنده FET یاBJT یا از طریق اندازه گیریهای مستقیم بدست می آیند . آنها عبارتند از :

- عدد نویز حداقل (همچنین اپتیمم نیز نامیده می شود) كه رفتارش بستگی به شرایط پایه ای و عملكرد فركانسی دارد . اگر وسیله, نویزی نداشته باشد ما میتوانیم Fmin را برابر 1 بدست آوریم.

- مقاومت معادل نویز كه برابر عكس رسانایی وسیله                     میباشد      

P 503.

- ادمیانس اپتیمم منبع

 

بجای امپدانس یا ادمیتانس ، ضریب انعكاس اپتیممoptاغلب لیست می شود. ارتباط ما بین  و  بوسیله رابطه زیر بیان میشود:

 9.75  

از زمان انتخاب پارامتر S به عنوان مناسب ترین گزینه برای طرحهای فركانس بالا ما رابطه9.73را به فرمی تبدیل کردیم که ادمیتانسها با ضرایب انعکاس جایگزین شوند.در کنار 9.75 ما از رابطه زیر در 9.73 استفاده می كنیم :

 

GS می تواند بصورت  نوشته شود و نتیجه نهایی بصورت زیر است :

 

در رابطه 9.77 مقدار Fmin و Rn و شناخته شده هستند.

بطور كلی مهندس طراح برای تنظیم  آزادی عمل دارد تا عدد نویز را تحت تاثیر قرار دهد . برای   Гsopt می دانیم كه كمترین مقدار ممكن عدد نویز برایF=  بدست می آید . برای جواب دادن به این سوال كه چگونه با یك عدد نویز خاص اجازه می دهند كه بگوییم Fk با Гs مرتبط است رابطه 9.77 را باید بصورت زیر بنویسیم:

 

كه عناصر موجود در طرف راست یك شكل معادله برگشتی را ارائه می دهند . یك ثابت Qk كه با معادله زیر بیان می شودمعرفی میکنیم:

 

و ارنج دوباره عبارتها معادله زیر را می دهد:

 

تقسیم شدن بر (1+Qk) و به توان دو رساندن بعد از مقداری عملیات جبری نتیجه می‌دهد:

 

.P 504

این یك معادله برگشتی مورد نیاز در فرم استاندارد است كه می تواند بعنوان قسمتی از نمودار اسمیت ظاهر شده باشد .

 

که موقعیت مركز دایره dFK با عدد كمپلكس زیر نشان داده شده است :

 

و با شعاع

 

دو نكته جالب توجه و جود دارد كه از معادله های 9.83 و 9.84 بدست می‌آیند .

منیمم عدد نویز برای FK=Fmin بدست می آید كه با مكان  شعاع  هماهنگی دارد .

همه مراكز دایره های نویز ثابت در طول یك خط از محیط به نقطه كشیده شده‌اند عدد نویز بزرگتر نزدیكتر به مركز dFk به سمت محیط حركت می كند و شعاع rFK بزرگتر می شود . مثال زیر توازن بین بهره و عدد نویز را برای تقویت كننده سیگنال كوچك نشان می دهد .

P 505.

مثال 9.14: یك تقویت كننده سیگنال كوچك برای عدد نویز مینیم وگین مشخص با استفاده از ترانزیستورهای یكسان مانند مثال 9-13  طراحی کنید. یك تقویت كننده قدرت نویز پایین با 8dB بهره و عدد نویزی كه كمتر از 1.6dB است رامیتوان بافرض این که  كه ترانزیستورهاپارامترهای نویز زیررا دارندdB   Fmin­=1.5 ،  طراحی کرد.

حل : عدد نویز مستقل از ضریب انعكاس بار است. هر چند تابعی از امپدانس منبع است .

پس مپ كردن دایره گین ثبت بدست آمده در مثال 9.13 به پلان  آسان است. با بكار بردن معادلات 9.64 و 9.65 و مقادیر مثال 9.13 با مركز و شعاع دایره گین ثابت را پیدا می كنیم: 18º dgs=0.29<- و Vgs=0.18 .

یك  قرار گرفته در هر جای روی این دایره، مقدار گین مورد نیاز را بر آورده خواهد كرد .

هر چند برای اینكه به جزئیات عدد نویز دست یابیم باید مطمئن باشیم كه  داخل دایره نویز ثابت FK=2dB قرار دارد.

مركز دایره نویز ثابت و شعاع آن به ترتیب با استفاده از معادله های 9.83 و 9.84 محاسبه شده اند.

آنها با هم در زیر با ضریب QK لیست شده 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

تیریستور (فنی و مهندسی)

شنبه 7 بهمن 1396
3:47
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات22
حجم فایل68 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

1-1-تیریستور (یا یكسو كننده قابل كنترل p-n-p-n )

 

تیریستور یك وسیله نیمه هادی چهار لایه سه اتصالی با سه خروجی است و از لایه های نوع p و n سیلیكونی كه به طور متناوب قرار گرفته اند ساخته شده اند .. ناحیه p انتهایی آند ، ناحیه n انتهای كاتد و ناحیه p داخلی دریچه یا گیت[1] است . آند از طریق مدار به طور سری به كاتد وصل می شود . این وسیله اساساً یك كلید است و همواره تا زمانی كه به پایانه های آند و دریچه ولتاژ مثبت مناسبی به كاتد اعمال نشده است در حالت قطع (حالت ولتاژ مسدود كننده ) باقی می ماند و امپدانس بینهایتی از خود نشان خواهد داد . در حالت وصل و عبور جریان بدون احتیاج به علامت[2] (یا ولتاژ) بیشتری روی دریچه به عبور جریان ادامه خواهد داد . در این حالت به طور ایده آل هیچ امپدانسی در مسیر جریان از خود نشان نمی دهد . برای قطع كلید و یا برگرداندن تیریستور به حالت خاموشی بایستی روی دریچه علامت و یا ولتاژی نباشد و جریان در مسیر آند به كاتد به صفر تقلیل یابد . تیریستور عبور جریان را فقط در یك جهت امكان پذیر می سازد .

اگر به پایانه های تیریستور ولتاژ بایاس خارجی اعمال نشود ، حاملهای اكثریت در هر لایه تا زمانی كه ولتاژ الكتروستاتیكی داخلی[3] به وجود آمده از انتشار بیشتر حاملها جلوگیری كند ، منتشر می شوند . اما بعضی از حاملهای اكثریت انرژی كافی جهت عبور از سد تولید شده توسط میدان الكتریكی ترمزكن[4] هر اتصال را دارد . این حاملها پس از عبور ، تبدیل به حاملهای اقلیت می شوند و می توانند با حاملهای اكثریت تركیب شوند . حاملهای اقلیت هر لایه نیز می توانند توسط میدان الكتریكی ثابتی در هر یك از اتصالها شتابدار شوند ، ولی چون در این حالت (از خارج ولتاژی اعمال نمی شود) مدار خارجی وجود ندارد مجموع جریانهای حاملهای اقلیت و اكثریت بایستی صفر شود .

حال اگر یك ولتاژ بایاس با یك مدار خارجی برای حمل جریانهای داخلی منظور شود ، این جریان ها شامل قسمتهای زیر خواهند
بود.

جریان  ناشی از :

1-عبور حاملهای اكثریت (حفره ها ) از اتصال

2-عبور حاملهای اقلیت از اتصال  

3-حفره های تزریق شده به اتصال  كه از طریق ناحیه n اشاعه
می یابند اتصال  را قطع می كند .

4-حاملهای اقلیت از اتصال  كه از طریق ناحیه n اشاعه یافته و از اتصال  عبور كرده است . عیناً  نیز از شش قسمت و  از چهار قسمت تشكیل خواهد یافت .

برای تشریح اصول كار تیریستور از دو روش متشابه[5] مدلهای دیودی و یا دو ترانزیستوری می توان استفاده كرد .

 

(الف) مدلهای دیودی تیریستور

تیریستور كه یك نیمه هادی سه اتصالی ، شبیه سه دیودی است كه به طور سری اتصال یافته اند . اگر دریچه بایاس نشود ولی به دو سر آند و كاتد ولتاژ بایاسی اعمال شود این ولتاژ هر قطبیتی[6] كه داشته باشد همواره حداقل یك اتصال معكوس بایاس شده ، وجود خواهد داشت تا از هدایت تیریستور جلوگیری كند .

اگر كاتد توسط ولتاژ منبع تغذیه (نسبت به آند ) منفی شود و دریچه نسبت به كاتد به طور مثبت بایاس شود لایه p دریچه توسط كاتد از الكترون لبریز می شود و خاصیت خودش را به عنوان لایه p از دست می دهد . در نتیجه تیریستور به دیود هدایتی معادلی تبدیل می شود .

 

(ب)مدل دو ترانزیستوری تیریستور

پولك p-n-p-n را می توان به صورت دو ترانزیستور با دو ناحیه پایه در نظر گرفت . كلكتور ترانزیستور n-p-n ، جریان محركی برای پایه ترانزیستور p-n-p كه جریان كلكتورش اضافه جریان دریچه به مثابه جریان محرك[7] پایه ترانزیستور n-p-n است ، مهیا كند .

برای روشن كردن تریستور جریان دریچه به جزء خیلی حساس ترانزیستور n-p-n از اتصال p-n-p-n اعمال می شود . اولین ده درصد افزایش جریان آند ، در اصل جریان كلكتور ترانزیستور n-p-n است . پایه n ترانزیستور p-n-p توسط جریان كلكتور ترانزیستور n-p-n باردار می شود . در نتیجه فیدبك مثبتی توسط جریان كلكتور ترانزیستور p-n-p به منظور افزایش بارهای ایجاد شده در پایه p ترانزیستور n-p-n دایر می شود . به این ترتیب جریان تیریستور شروع به افزایش می كند ، به سرعت به مقدار اشباع می رسد و جریان تیریستور فقط توسط امپدانس بار محدود
می شود .

بهتر است به منظور تشریح مشخصه و خواص تیریستور حالتهای مختلف آن را (از نظر بایاس ) مورد بررسی قرار دهیم .

 

1-2-مشخصات تیریستور

برای اینكه بتوان وسیله های الكترونیكی را با كیفیت كافی مورد استفاده قرار داد و از آنها محافظت كرد بایستی مشخصات و خواص آنها كاملا معلوم شوند . مشخصات تیریستور را می توان با ملاحظه سه حالت مختلف اصلی این وسیله تعیین كرد :

1-  شرایط بایاس معكوس[8]

2-  بایاس مستقیم و مسدود[9]

3-  بایاس مستقیم و هدایت[10]

1-2-1-بایاس معكوس تیریستور (كاتد نسبت به آند مثبت)

در این حالت اتصالات اول و سوم به طور معكوس  اتصال دوم به طور مستقیم بایاس می شوند و درست مثل یك اتصال p-n مقدار كمی جریان نشتی از كاتد به آند عبور خواهد كرد .

اعمال ولتاژ محرك مثبتی به دریچه تیریستور در حالی كه آند هنوز منفی است سبب می شود كه تیریستور رفتاری شبیه ترانزیستور داشته باشد و جریان معكوس نشتی آند تا مقدار قابل ملاحظه مقایسه ای با جریان دریچه افزایش یابد ، از این رهگذر اتلاف قدرت قابل ملاحظه ای در تیریستور وقوع خواهد یافت . زیاد گرم شدن اتصال می تواند سبب افسار گسیختگی حرارتی[11] شود .

جریان آند با جریان اشباع معكوس اتصال اول به اضافه كسری از

جریان دریچه برابر است . جریان اشباع بستگی به درجه حرارت دارد . بنابراین بالا رفتن درجه حرارت اتصال باعث افزایش جریان اشباع می شود كه آن نیز موجب گرم شدن بیشتر اتصال می شود . ولتاژ بیشینه دریچه در شرایط بایاس معكوس غالباً توسط سازندگان برای محدود كردن اثر حرارت معین می شود .

 


[1] -Gate                                                                       2-signal

 

[3]-Built - in voltage                                          2-Retarding electric field

 

[5] -Analogue                                                   2-Polarity

 

[7] -Drive

[8]-Revers bias                                       2-Forward bias and blocking

 

[10] -Forward bias and conducting

[11] -Termal runaway

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

تنظیم كننده های ولتاژ (برق،الکترونیک،مخابرات)

شنبه 7 بهمن 1396
3:47
جمشید راد
دسته بندیبرق،الکترونیک،مخابرات
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات60
حجم فایل67 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

تنظیم كننده های ولتاژ

مقدمه :

در اكثر آزمایشگاههای برق از منابع تغذیه برای تغذیه مدارهای مختلف الكترونیكی آنالوگ و دیجیتال استفاده می شود . تنظیم كننده های ولتاژ در این سیستم ها نقش مهمی را برعهده دارند زیرا مقدار ولتاژ مورد نیاز برای مدارها را بدون افت و خیز و تقریباً صاف فراهم می كنند .

منابع تغذیه DC ، ولتاژ AC را ابتدا یكسو و سپس آن را از صافی می گذرانند و از طرفی دامنه ولتاژ سینوسی برق شهر نیز كاملاً صاف نبوده و با افت و خیزهایی در حدود 10 تا 20 درصد باعث تغییر ولتاژ خروجی صافی
می شود.

از قطعات مورد استفاده برای رگولاتورهای ولتاژ می توان قطعاتی از قبیل ، ترانسفورماتور ، ترانزیستور ، دیود ، دیودهای زنر ، تریستور ، یا تریاك و یا آپ امپ (op Amp) و سلف (L) و خازن (C) و یا مقاومت (R) و یا ICهای خاص را نام برد .

 

 

* عوامل موثر بر تنظیم ولتاژ :

عوامل مختلفی وجود دارند كه در تنظیم ولتاژ در یك تنظیم كننده موثرند از جمله این عوامل را می توان ، تغییرات سطح ولتاژ برق ، ریپل خروجی صافیها، تغییرات دما و نیز تغییرات جریان بار را نام برد .

 

الف)* تغییرات ولتاژ ورودی :

در تمامی وسایل الكترونیكی و یا سیستم های الكترونیكی و مكانیكی و غیره و در تمامی شاخه های علمی طراحان برای اینكه یك وسیله یا سیستم را با سیستم های مشابه مقایسه كنند معیاری را در نظر می گیرند كه این معیار در همه جا ثابت است .

در یك تنظیم كننده معیاری به نام تنظیم خط وجود دارد كه میزان موفقیت یك تنظیم كننده ولتاژ در كاهش تغییرات ولتاژ ورودی را با این معیار می سنجند و به صورت زیر تعریف می كنیم :

فرمول (1ـ2)                      

كه در آن  ، تغییرات ولتاژ ورودی ،  تغییرات ولتاژ خروجی ،  ولتاژ خروجی متوسط (DC) می باشد .

ب)تغییرات ناشی از تغییر دما :

یكی دیگر از عاملهای تعیین كننده در یك تنظیم كننده ولتاژ خوب تغییرات ناشی از دماست .

معیاری كه تغییرات نسبی ولتاژ را برحسب دما بیان می كند ضریب دمای تنظیم كننده نام دارد كه آن را با T.C نشان می دهیم و بصورت زیر تعریف می شود :

(فرمول 2-2)                         

T.C = Temperature coefficient

در رابطه فوق  ، تغییرات ولتاژ خروجی در اثر تغییرات دمای  و   مقدار متوسط (DC) ولتاژ خروجی است .

معمولاً TC برحسب  (Parts - per - million) بیان می شود و به صورت زیر تعریف می شود .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

مقدمه، تاریخچه و مبانی تلفن (برق،الکترونیک،مخابرات)

شنبه 7 بهمن 1396
3:47
جمشید راد
دسته بندیبرق،الکترونیک،مخابرات
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات39
حجم فایل19 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مقدمه، تاریخچه و مبانی تلفن

تلفن از نظر لغتی مركب از دو كلمه یونانی، تله به معنی دور و فون به معنی صوت است تلفن بوسیله آقای وینستون ساخته شده و از 1256 استفاده از آن بعمل آمده است. تلفن از جهت تاریخ مقدم بر آنست ایرانیان در 558 سال قبل از میلاد مسیح گروهی از مردانی كه دارای صدای قوی بودند در بالای ساختمان میگماردند تا مطلب لازم را دهان به دهان بمقصدهای منظور برسانند.

كشیشی در سال 1197 میلادی برای ارتباط اطاقهای صومعه خویش چاره‌ای اندیشید نقشه خود را به آكادمی علوم فرانسه تسلیم نمود و اظهار داشت كه با این وسیله ممكن است از فاصله 50 فرسنگ دو نفر با یكدیگر صحبت نمایند.

در سال 1875 میلادی گروه زیادی از دانشمندان و مهندسین در راه تكمیل تلفن و اختراع مسائل زحمت كشیدند و انواع مختلفی از تلفن ساخته شده مانند شیمیاوی كه طرحش بوسیله مون ریخته‌شد، تلفن بلوری بوسیله نیكولسون، تلفن با كندانسور نیمه هادی بوسیله رالك و جونسون، بالاخره تلفن حرارتی و … ولی هیچكدام از این اختراعات مورد توجه مردم قرار نگرفت تا زمانی كه یك جوان آمریكایی قدم به میدان نهاد و این افتخار را نصیب خود كرد این جوان الكساندر گراهامبل بود. كه پس از خاتمه تحصیلات در سال 1287 به كانادا رفت و از همان راه به اختراع تلفن موفق گردید. روزی واتسون كه یكی از همكاران گراهامبل بود در اطاق جداگانه برابر دستگاهی كه بدست گراهامبل ساخته شده‌بود قرار گرفت و دستورهای استاد خویش را به كار بست ناگهان از آن دستگاه صدای دوست خود را شنید كه می‌گوید آقای واتسون بیایید با شما كار دارم، وی فوراً از جای برخاست بسوی اطاق بل دوید و فریاد زد صدای شما را شنیدم به این ترتیب نخستین عبارت تلفنی دنیا در روز دهم مارس 1876 میلادی برابر با دهم فروردین ماه 1255 در شهر بوستون بر روی سیمی رویین از اطاقی به اطاق دیگر منتقل شد. تلفن اختراعی بل خیلی ساده بود و گفتگو با آن بایستی به تناوب صورت گیرد بعلت اینكه گوشی و میكروفن آن باید یك نفر سخن بگوید و دیگری گوش كند بعدها تلفن بسرعت زیاد در تمام دنیا رایج گردید و در حدود سال 1304 به ایران وارد شد. البته اولین تلفن در تبریز مورد استفاده راه‌آهن قرار گرفت كه بعدها بصورت شركت تلفن در آمد كه با شركت زیمنس آلمان قرار داد بست كه هم‌اكنون بصورت فعلی بنام وزارت پست و تلگراف و تلفن در آمده‌است.

تلفن به مفهوم لغوی عبارت است از دستگاهی كه در دو عمل مشترك مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1. ارسال اطلاعات لازم به مراكز برای وصل دو مشترك.

2. فرستادن و گرفتن اطلاعات موجود در مكالمه از طریق جریان برق.

عناصر اصلی تشكیل‌دهنده تلفن

عناصر اصلی تشكیل‌دهنده تلفن عبارتنداز:

1. گوشی و دهنی شامل گوشی وسیله‌ای برای شنیدن و دهنی وسیله‌ای برای ارسال پیام.

2. زنگ و مدار زنگ وسیله‌ای برای خبر شدن.

3. شماره‌گیر عامل اصلی ارسال اطلاعات لازم به مركز.

4. مدار مكالمه.

برخی مشخصات تلفن‌ها:

1- NSR برای ایجاد فاصله زمانی كافی بین شماره‌ها در نمره‌گیرهای جدید تعداد ایمپولزهای صادره از NSI به تعداد دو ایمپولز بیش از رقم موردنظر میباشد كه این دو ایمپولز نبایستی بمدارهای بعدی متصل گردند برای این منظور كنتاكت NSR را بموازات كنتاكت NSI اتصال داده‌اند این كنتاكت هنگام كار كنتاكت NSI همواره باز است و فقط در آخر كار دو ایمپولز اضافی NSI را اتصال كوتاه و حذف می‌نماید در طی این زمان چون چرخ فرمان هنوز بحالت آزاد خود باز نگشته است ما بین سری نمرات حداقل به اندازه دو ایمپولز فاصله زمانی بوجود آید كه در صورت نمره‌گیری عجولانه اشكالی در صحت ارتباطی پیش نمی‌آید.

2- نمره‌گیری

هنگام نمره‌گیری با گرداندن چرخ فرمان ابتدا كنتاكت NSA ما بین دو خط La,L1 را اتصال كوتاه میكند تا حداكثر جریان بتواند بدون مانع بگذرد پس از آنكه چرخ فرمان رها شد متناسب با رقم گرفته شده بوسیله كنتاكت NSI مدار جریان قطع و وصل می‌گردد و كنتاكت NSR نیز كه در این هنگام باز است در آخر كار برای محو كردن دو ایمپولز اضافی بسته میشود پس از اینكه چرخ فرمان بجای خود بازگشت كنتاكت NSA را باز مینماید تا جریان تغذیه میكروفن مجدداً برقرار شود. 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

تشریح مدار قفل رمزی دیجیتال (فنی و مهندسی)

شنبه 7 بهمن 1396
3:47
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات19
حجم فایل228 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

تشریح مدار قفل رمزی دیجیتال

با قابلیت عدد پذیری تا 16 رقم

این مدار از چند قسمت اصلی تشكیل شده است…

1)            مدارات حافظه یا (RAM).

2)            مدار مقایسه كننده.

3)            مدار نمایشگر.

4)            مدار وارد كننده اعداد.

5)            مدارات كنترل گر پالس.

بخش اول :

مدارات حافظه یا(RAM) .

 این مدار ازسه بخش به شرح زیر تشكیل شده.

1)  (64-bit RAM (16.4)) این RAM. IC7489 می باشد كه به منظور     ذخیره سازی كدهای اصلی مدار درانجا نصب شده است.این RAM  قابل   خواندن ونوشتن است .

جدول زیر مربوط به این RAM  می باشد.

 
  

 

خروجی های داده

عملكرد

SA        SB

مكمل داده ورودی

مكمل كلمه منتخب

تمام (1)

نوشتن

خواندن

ناتوان

L          L

    L          H

H          Z

 

 

2)  (flip.Flops.4) این مداریك IC74175 است كه به دلیل ثبت عددی كه counter نشان می دهد در اینجا نصب شده است .

این بدین خاطر است كه وقتی عدد با رقم های متفاوت وارد سیستم شود سیستم بتواند تعداد ارقام را تشخیص دهد .

 
  

جدول زیر مربوط به این flip.flops می باشد.

 

        خروجی

  Q                Q                  

              ورودی

CP            Data            MR

L                    H  

H                    L  

No   change     

L                   H  

L                H  

H                H  

H           *

    L        *              *

 

3)  (counter) كه در این مدار IC  معروف 74293 می باشد كه به منظور تقییر آدرس در RAM برای ذخیره سازی اعداد استفاده شده است البته ورودی IC74175 را نیز تغذیه می كند كه در بالا این علت

 
  


توضیح داده شده است.

4)            جدول زیر مربوط به این ciunter می باشد.

 

              خروجی       

Reset   inputs       

Q1-Q2-Q3   

Q0

MR1              MR2  

L          L     L    L   

L     L     L  

L                            

H                       H    

L                       H    

H                       L    

L                       L    

   

 

 
  


مدار كلی برای بخش اول:

 

بخش دوم:4-bit MAGNITUDE   COMPARATOR

مدارات مقایسه كننده در اینجا دوعدد IC7485 است كه یكی از این IC ها اعداد داخل RAM را با اعدادی كه بعد ازكد گذاری RAM وارد سیستم می شود مقایسه كرده و دیگری عدد داخل flip.flops را با عدد جدیدی كه counter نشان می دهد مقایسه می كند.

به عبارتی در مقایسه كننده اولی درست بودن عدد تست می شود ودر صورت درست بودن پالسی برای مدارات كنترل فرستاده می شود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

ترانسفورماتور (فنی و مهندسی)

شنبه 7 بهمن 1396
3:46
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات34
حجم فایل23 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 ترانسفورماتور های جریان Current  transformer

در پستهای فشارقوی به منظور اندازه گیری مقدار جریان و یا حفاظت تجهیزات توسط رله های حفاظتی الكتریكی ازترانسفورماتورهای جریان استفاده می شود كه دارای دو وظیفه اصلی می باشند :

1ـ پایین آوردن مقدار جریان فشار قوی بطوری كه قابل استفاده برای اندازه گیری از قبیل آمپر متر و مگا واتمتر و كنتورهای اكتیو و راكتیو و همچنین رله های حفاظتی جریانی باشد .

2 ایزوله كردن و جدا كردن دستگاههای اندازه گیری و حفاظتی از ولتاژ فشار قوی در اولیه . بطور كلی ترانسفورماتور های جریان اولیه آنها در مسیر جریان مورد حفاظت و یا اندازه گیری قرار گرفته و در ثانویه آن ، با نسبتی معین جریانی متفاوت داریم مثلاً ترانس جریان با نسبت 200/1 یعنی ترانسی كه بازای 200  آمپر در طرف اولیه 1 آمپر در طرف ثانویه ( به شرط برقراری مدار ) ایجاد می كند .

طبعاً هر قدر جریان اولیه تغییر كند جریان در طرف ثانویه نیز به همان نسبت تغییر می كند . ولی به خاطر محدودیت هسته ترانس جریان برای عبور خطوط قوای مغناطیسی این قاعده تا حد معینی از افزایش جریان ارتباط دارد . به خاطر حفاظت وسایل اندازه گیری در برابر ضربه های ناشی از اضافه جریان معمولاً ازترانس جریان نهایی استفاده می شود كه هسته آنها خیلی زود اشباع می شود . برعكس برای اینكه سیستمهای حفاظتی دقیقتر عمل كنند به ترانس جریانهای احتیاج داریم كه هر چه دیرتر اشباع بشوند مثلاً ده ، پانزده یا بیست برابر جریان نامی . طرز كار ترانس جریان نیز بدین صورت است كه جریان مدار از اولیه آن عبور كرده و باعث ایجادخطوط قوای مغناطیسی می شود این خطوط قوا به نوبه خود درثانویه ایجاد جریان می كند . جریان موجود در سیم پیچ ثانویه خطوط قوای دیگری را در هسته بوجود می آورد كه جهت آن مخالف جهت خطوط قوای اولیه بوده و آنرا خنثی می كند چنانچه مدار ثانویه ترانس جریان در حالی كه ترانس در معرض جریان اولیه است باز شود . خطوط قوای مربوط به ثانویه صفر شده و در هسته فقط خطوط قوای مربوط به اولیه باقی می ماند كه این خطوط قوای هسته را گرم كرده و باعث سوختن ترانس جریان می شود . لذا همیشه اخطار می شود كه ثانویه ترانس جریان كه درمدار قرار گرفته باز نشود یا به مداری با مقاومت بیشتر از حد مجاز متصل نشود .

 پارامترهای اساسی در C.t ها

1- نقطه اشباع                      2ـ كلاس و دقت ترانس جریان

3ـ نسبت تبدیل ترانس            4ـ ظرفیت ترانس جریان

1ـ نقطه اشباع ترانس : ترانسفورماتورهای جریان برایجدا كردن مدار دستگاههای سنجش و حفاظتی از شبكه فشار قوی بكار می رود و اصولاً طوری انتخاب می شوند كه در شرایط عادی و اضطراری شبكه بتواند بخوبی كار كند و جریان ثانویه لازم را برای دستگاههای اندازه گیری و حفاظتی تأمین كند اما مسئله اصلی این است كه درهنگام اتصال كوتاه چون جریان اولیه ترانسفورماتور زیاد است بالطبع جریان ثانویه نیز زیاد خواهد شد ولی باید ترانسفورماتور جریان طوری عمل كند تا این جریان زیاد نتواند ازدستگاههای اندازه گیری عبور كرده و دستگاه را بسوزاند علاوه بر آن كه این جریان نباید سبب فرمان غلط به دستگاههای حفاظتی شده و یا اینكه مانع عمل آنها شود بعبارت دیگر باید ترانسفورماتورهای جریان طوری ساخته شود كه در جریانهای زیاد اشباع شده و مانع شود جریان زیادی از دستگاههای اندازه گیری عبور كند ولی برای رله های حفاظتی وضعیت فرق نی كند و ترانسفورماتور جریانی مورد احتیاج است كه درجریانهای زیاد اشباع شده و جریان زیاد را تا حد معینی اجازه دهد تا از رله های حفاظتی عبور نماید مشخصه مغناطیسی یا تحریك C.T بستگی به جنس هسته تعداد حلقه های سیم پیچی و سطح مقطع و طول هسته دارد برای یك نوع C.T و هسته های مختلف برای آن ، منحنی های مغناطیسی آنها مشخص شده است . مشاهده می شود كه با درنظر گرفتن جنس هسته مقدار چگالی فلو با توجه به تغییرات نیروی تحریك تغییر نموده و منحنی مختلف حاصل می شود . 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

تحلیل مدارهای دیودی (فنی و مهندسی)

شنبه 7 بهمن 1396
3:46
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات51
حجم فایل71 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

تحلیل مدارهای دیودی

معرفی دیودها: دیود به عنوان ساده ترین اختراع غیرخطی می باشد كه این متن در مورد آن شرح داده است. این عنصر دارای تنوع بسیار بوده و اكثر به یك صورت مورد استفاده قرار میگیرد یا به بیانی دیگر د رتمامی شاخه های صنعت الكترونیك كاربرد دارد.

از انواع آن میتوان به دیود خلا دیود گاز، دیودهای یك سو ساز فلزی، دیودهای نیمه هادی و دیودهای تونل و ... اشاره كرد. به دیود نیمه هادی ارجعیت بیشتری می دهیم چرا كه تئوری مربوط به ساخت این نوع خاص از انواع دیود مرتبط وصادق برای انواع دیگر است.

2-مشخصات مداری دیود در این بخش اموزش داده خواهد شد.

در ضمن تكنیكهای تصویری مورد تاكیدی باشند چرا كه تصویر قابل رویتی از عملكرد مدار را نمایش می دهند و اطلاعاتی را عرضه می كنند كه نمی توان صرفا از رفتار چیزی معمار آنها را بدست آورد.

این تكنیكهای تصویری شامل رفتار خط بار ac,dc می باشند كه فراهم آورنده ی سیگنال كوچك و سیگنال بزرگ است. اگر چه این روشها معمولا در تحلیل مدارات دیودی استفاده نمی شوند اما آنها را برای قوی ومحكم ساختن مجموعه آثار ومنابع دانشجویان در این بخش معرفی كرده ایم.

وقتی ترازیستورها پیچیده می باشند مشكلات دیگر مواجه شده بسیار راحتتر خواهند بود وقتی كه آنها را با دیود شبیه سازی كنیم.

1-2-خاصیت غیرخطی-دیوید ایده آل

داتشجویان معمولا تحصیل خود را با در نظر گرفتن نمونه های خطی مدار آغاز می كنند كه ساده ترین آنها مقاومت می باشد. رابطه ی ولت-آمپر یعنی همان مشخصه ی vi یك مقاومت با مافوق ساده هم توضیح داده شده است كه ما گاهی اوقات تفسیر نموداری آن را بررسی نمی كنیم. مشخصه ی خطی ترازیستور در شكل 1-1-2 مشخص است و مشخصه ی غیرخطی دیوید هم در اینجا به وضوح وجود دارد. وقتی ولتاژ منبع مثبت باشد جریان id هم مثبت خواهد بود.

ودیود اتصال كوتاه است  و زمانی كه vi منفی باشد وجریان دیوید id صفر خواهد بود و دیود اتصال باز خواهد بود  می توان دیوید را به عنوان یك كلید تصور كرد كه با جهت ولتاژ قابل كنترل خواهد بود. این كلید به ازای ولتاژهای مثبت بسته خواهد بود و به ازای ولتاژهای منفی كلید باز است.

3-راه دیگر برای بررسی این المان توجه به جهت هدایت جریان آن است كه فقط از قطب P به قطب n است(شكل 2-1-2-) و این هدایت زمانی وقوع پیدا می  كند كه ولتاژ منبع مثبت باشد وزمانی كه ولتاژ منبع منفی باشد دیوید هدایتی نخواهد داشت.

4-محدودیت دیودهای واقعی كه دارای مشخصه های ذاتی می باشند باعث تفاوت آنها از دیودهای ایده آل شده است. این موضوعات در بخشهای اینده مورد بررسی قرار خواهند گرفت و در مبحث فعلی دیودها ایده آل تصور می شوند.

مثالهای پایین در مورد بوجود آوردن بعضی اعمال بر روی سیگنال كه با دیود میسر است خواهد بود.

مثال 1-1-2: یكسو كننده نیم موج یا قطع كننده مدار

یكی از كاربردهای مهم دیود در بوجود آوردن ولتاژ dc از و لتاژ Ac منبع است و این فرایند را یكسو كنندگی می نامیم. یكی از عوامل مهم در یكسو كنندگی سیگنالهای با فركانسهایی است كه از چند گانه سارنی منبع بدست می اید.

یك معاد نمونه برای یكسو سازنیم موج در شكل 3-1-2 آورده شده است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

تجزیه تحلیل، پیچیدگیهای صنعتِ تجارت الكترونیك (برق،الکترونیک،مخابرات)

شنبه 7 بهمن 1396
3:46
جمشید راد
دسته بندیبرق،الکترونیک،مخابرات
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات65
حجم فایل25 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

 

 

((تجزیه تحلیل، پیچیدگیهای صنعتِ تجارت الكترونیك))

 

 


مقدمه:

در فصل قبل مشاهده كردیم كه چگونه تكنولوژیهای تجارت الكترونیك، اساس اقتصادی برخی تجارتها را تغییر می‌دهد. در این فصل جزئیات بیشتری را در مورد اینكه چگونه این پیچیدگیهای صنعتی، ساختارهای اقتصادی صنعت را تغییر می‌دهد بیان خواهیم كرد.

در ابتدا، دو اثری را كه گهگاهی با تكنولوژیهای اطلاعاتی قبلی مورد ملاحضه قرار گرفته، بررسی می‌كنیم: تغییر توازن قدرت در یك صنعت و هماهنگی بهتر فعالیتها، درون و مابین شركتها. سپس، سه اثر دیگری كه مستقیماً روی حلقه‌های ارزش (value chins) صنعت كه برتری زیادی به عنوان نتیجة تغییرات مهم در علم اقتصادِ تجارتی كه بوسیلة اینترنت آورده شده است، دارد را بررسی می‌كنیم.

این سه اثر عبارتند از: عدم مداخله، عدم یكپارچگی و تقارب دیجیتال حلقه‌های ارزش. گرچه این اثرات قبلاً مشاهده شد، اما آنها به عنوان نتیجة فوائد ویژه‌ای كه بوسیلة شبكة جهانی به ارمغان آورده شده، پر اهمیت‌تر شده‌اند.


تغییر قدرت صنعت

یكی از بهترین چهارچوب‌های شناخته شده برای تجزیه تحلیل صنعت، 5 مدل مؤثر porter می‌باشد. پورتر 5 ابزار كلیدی كه قابلیت سودآوری در یك صنعت را تعیین می‌كند، مشخص نمود. (شكل 1-6)

تهدید وارد شوندگان جدید در عرضة بازار

تهدید محصول یا خدمت جانشین

قدرت معامله خریداران

قدرت معامله عرضه كنندگان

مسابقة رقابتی مابین شركتهای موجود در صنعت.

 
  

 

 

 

 

    
 

قدرت معامله عرضه کنندگان                                         

 
 

قدرت معامله خریداران                                         

 

 

 

 

 

(شكل 1-6)

 

تهدید داوطلبان ورود جدید:

تهدید داوطلبان ورود جدید شرح می‌دهد كه چگونه یك شركت جدید یا یك شركت با صنعتی متفاوت می‌تواند به سادگی در یك صنعت خاص وارد وارد شود. موانع ورود به یك بازار خاص عبارتند از: احتیاج به سرمایه، دانش و مهارت. برای مثال در صنعت خودروسازی، موانع ورود عبارتند از: لزوم طراحی و بهبود مدل جدید، ساختن كارخانه مونتاژ خودرو، بستن تعداد زیادی قرارداد با تأمین كنندگان قطعات و ایجاد شبكة فروش. صنعت ورود به صنعت نرم افزار بر خلاف صنعت قبلی كه بدان اشاره گردید سهولت آن است، هم چنانكه این احتیاج  كمتری به سرمایه‌گذاری در جهت توسعه محصول یا تجهیزات تولیدی در مقیاس بالا دارد.

سیستمهای IT هم چنین می‌توانند مانعی برای ورود ایجاد كنند.

برای مثال، برخی از خطوط هوائی در گذشته با سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی كه در سیستمهای رِزِرو كامپیوتری انجام دادند، موانع مهمی در ورود به سرمایه‌گذاری، برای واردشوندگان جدید می‌تواند بسیار مشكل باشد. با این وجود یكی از خصوصیات اینترنت آن است كه به داوطلبان جدید برای ورود به بازارهای موجود اجازة ورود می‌دهد، بدون آنكه احتیاج باشد با سرمایه‌گذاری عظیم سازمانی افراد حاضر در آنجا برابری یا رقابت كنند. بنابراین احتمالاً رقابت تازه واردین جدید در بسیاری صنایع افزایش می‌یابد. برای مثال اینترنت به فروشندگان اینترنتی كتاب نظیر Amazon.com اجازه می‌دهد 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

تا ریخچه شرکت برق منطقه ای باختر (جزوه)

شنبه 7 بهمن 1396
3:46
جمشید راد
دسته بندیجزوه
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات16
حجم فایل301 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

تا ریخچه شرکت برق منطقه ای باختر

    تا قبل از تاسیس شرکت برق منطقه ای باختر استانهای لرستان، همدان و مرکزی تحت پوشش برقهای منـــطقه ای غرب و تهـــران بوده اند، با توجه به گسترش روز افزون شبکه های انتقال، فوق توزیع و توزیع و افزایش تعداد مشترکین و بعد مسافت استانهای یاد شده از مراکز شرکتهای فوق الذکر ضرورت امر ایجاب می نمود که شرکتی در محدوده استانهای یاد شده ایجاد گردد.

   در سال 1362 وزیر محترم وقت نیرو از نخست وزیر محترم جمهوری اسلامی ایران خواستار تاسیس شرکتی به نام شرکت منطقه ای برق باختر گردید که پس از طی مراحل قانونی در تاریخ 29/2/ 1363تقدیم مجلس محترم شورای اسلامی گردید .

   اساس نامه شرکت مشتمل بر 18 ماده و 6 تبصره در تاریخ 27/8/1363 به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی و در تاریخ 12/10/1363 به تایید شورای محترم نگهبان رسید.

   در نیمه دوم سال 1365 شرکت برق منطقه ای باختر تشکیل که برق استانهای مرکزی، همدان و لرستان زیر نظر این شرکت به مرکزیت اراک فعالیت خود را آغاز نمود.

   پیرو بهبود ساختار تشکیلات صنعت برق و به منظور تامین برق مطمئن تر و ارائه سرویس مطلوب تر با رعایت استاندارد های مربوطه اعم از فنی و اقتصادی در جهت تشکیل توزیع نیروی برق استانی و اعلام داوطلبی شرکت برق منطقه ای باختر در راستای سیاستها و اهداف کلی وزارت نیرو و تعیین خط مشی هاو راهنماهای معاونت امور برق وزارت نیرو  و شرکتهای توزیع برق استانهای مرکزی، همدان و لرستان و شرکتهای مشاوره ای مباشر و تاسیساتی وفنی  و ساختمانی بتانیر تشکیل گردد.

 

 

 

 

 

 

 

فصل اول

 

 

معرفی شركت برق منطقه ای باختر:

1-1-موقعیت جغرافیایی و ویژگیهای شرکت

   شرکت برق منطقه ای باختر ازشمالی ترین نقطه  تا جنوبی ترین نقطه حدود 660 کیلو متر از قسمت شرق تا غرب منطقه حدود 450 کیلو متر میباشد.

   این شرکت ازشمال به برق منطقه ای زنجان از غرب و از جنوب به سازمان آب و برق خوزستان و از جنوب شرقی به برق منطقه ای اصفهان و از شرق و شمال شرقی به برق منطقه ای تهران محدود می شود .

   وسعت این شرکت بالغ بر 77535 کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود 4200000 نفر و دارای 3 استانداری 20 فرمانداری، 51 شهر، 199 دهستان و 4639 روستا می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-2-موقعیت استراتژیك

   به علت وسعت پوششی برق باختر(كه از شمال تا جنوب گسترده شده است)این شركت سهم به سزایی در برق منطقه دارد و از بزرگترین شركت های توزیع و فوق توزیع میباشد.

  به طوریكه در سال گذشته كه یكی از پست های مهم این شركت آسیب دید(پست انجیرك) علاوه بر برق استان های مركزی، همدان و لرستان قسمتهایی از برق شهرهای استان های مجاور نیز قطع گردید.

در نتیجه این شركت، از نظر استراتژیكی دارای موقعیت مهمی است و نبود آن آسیب جدی به برق منطقه های تحت پوشش و مجاور آنها وارد میكند، خصوصا كه این مناطق مناطق صنعتی و مهمی هستند(همانطور كه در موقعیت جغرافیایی گفته شد).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-3-نمودار سازمانی

 

 

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->
صفحه قبل 1 ... 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 صفحه بعد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به dicfiles است. || طراح قالب bestblog.ir