شناخت استان ، شهرستان ، محلات (شهرسازی)

يکشنبه 1 بهمن 1396
21:16
جمشید راد
دسته بندیشهرسازی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات70
حجم فایل66 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مقدمه:

سرزمین گسترده خراسان به خاطر پهناوری و دیرپایی و اصالت تاریخ خود فرهنگ‌های متنوع و اندیه‌ها و مذاهب و هنرهای گوناگون را در خود پرورانده است . علاوه بر ادبیات کهن که زبانزد خاص و عام است آثاری همچون آتشکده‌ها و مساجد معابر و رباط‌ها و بناهای گوناگون تاریخی در این استان خودنمایی می‌کند این ابنیه تاریخی که نمونه‌ای از ذوق هنری و مذهبی گذشتگاه است از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌تواند بهترین نمونه شناخت هنر و فرهنگ گذشته این سرزمین باشد بناهایی که تاکنون در این سرزمین به یادگار مانده و شناسایی شده است نمونه‌هایی است از هنر دوران ساسانی تا عصر معاصر. در این کتاب ضمن بررسی سابقه تاریخی تا عصر معاصر وجود حرم مطهر حضرت رضا (ع) در شهر مشهد سبب شناختن بناهای دیگر شده که مجموعه‌ای زیبا را پدید آورده است . در ادوار مختلف سلسله‌های گوناگون که می‌خواستند به ظاهر پیوندشان را بامذاهب حفظ نمایند به ساختن این آثار و یا تعمیرات و ملحقاتی در اطراف حرم مطهر پرداخته‌اند به این جهت شناخت و بررسی بناهای اطراف بارگاه مقدس رضوی می‌تواند گوشه‌ای از فرهنگ معماری اسلامی را به ما بشناساند.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور ایران سرزمینی است نسبتا مرتفع که بخش عمده‌ای از فلات ایران را در بر گرفته است این کشور میان 25 درجه تا 45 درجه عرض شمالی و 40 درجه تا 63 درجه طول شرقی قرار گرفته است. اختلاف ساعت میان شرقی‌ترین و غربی‌ترین نقاط ایران یک ساعت و 18 دقیقه است.

شکل،‌وسعت و حدود ایران کنونی دارای شکلی شبیه به لوزی است که قطر بزرگ است 2.250 کیلومتر از دامنه‌ی آرارات در شمال غربی تا بندر گواتر در جنوب شرقی و قطر کوچک آن 1.400 کیلومتر از سرخس در شمال شرقی تا دهانه اروند رود در جنوب غربی است این لوزی را در جهت شمالی – جنوبی خطی به طول 1.225 کیلومتر در امتداد نصف النهار شرقی به دو نیمه‌ی شرقی و غربی و خط دیگری به طول مشابهی روی مدار شمالی به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند . مساحت ایران حدود یک بیست و هفتم وسعت قاره‌ی اسیا و یک نودم وسعت خشکی‌های جهان است. ایران محدود است از شمال به جمهوریهای ارمنستان و آذربایجان دریای خزر و جمهوری ترکمنستان از مشرق به افغانستان و پاکستان از جنوب به دریای عمان و خلیج فارس و از مغرب 

موقعیت جغرافیایی

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

مجتمعات مسکونی در ایران (شهرسازی)

يکشنبه 1 بهمن 1396
21:16
جمشید راد
دسته بندیشهرسازی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات26
حجم فایل16 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

ب)مطالعات تطبیقی (مجتمع‌های مسکونی در ایران)

در این قسمت به بررسی‌4 مجتمع مسکونی در سطح شهر مشهد می پردازیم که انتخاب این مجتمع‌ها به علت شباهت در فرم بافت بلوکها و تعداد واحدها می‌باشد.

1- مجتمع مسکونی 512 دستگاه:

علت انتخاب : این مجموعه به سه دلیل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به لحاظ تعداد طبقات و تعداد واحدها در هر طبقه و افراد بلوکها می‌تواند کمک خوبی برای پروژه‌ طراحی باشد.

یکی از محدود مجتمعهایی است که مشارکت ساکنین در بهبود شرایط زیست محیطی بصورتی قوی و مثبت تاثیر گذار بوده است

همچنین در این مجتمع میزان تغییرات ایجاد شده در واحد مسکونی و محیط اطراف در جهت انطباق با شرایط زیستی خانوار ، نمود چشمگیری می‌یابد و از این جهت نیز می‌تواند مورد بررسی و تحلیل واقع شود.

1- بررسی ویژگیهای کالبدی – فضایی مجموعه:

ساخت مجتمع‌ 512 دستگاه در سال 1356 شروع شد که وقوع انقلاب اسلامی موجب ایجاد وقفه‌ای در عملیات احداث آن گشت تا اینکه بالاخره در سال 1363 به بهره‌برداری رسید. زمین مجموعه متعلق به آستان قدس می‌باشد ساکنان آن در ابتدا خانواده‌های کارمندان بوده‌اند که در طی زمان و با نقل مکان عده‌ای از آنان، بافت جمعیتی مجتمع دستخوش تغییراتی گشته است. اما همچنان بافت غالب مجتمع از طبقه کارمندان دولت و فرهنگیان هستند.

مجتمع در منطقه‌ای با تراکم زیاد واقع است. همجواریهای بافت بلافصل مجتمع اغلب مجموعه‌های مسکونی هستند. چنانکه در شرق آن مجتمع مسکونی 600 دستگاه در شمال آن مجتمع آپارتمانی خیام قرار دارند. همچنین درغرب مجتمع بافت اداری حاشیه خیام شامل اداراتی نظیر جهاد کشاورزی مدیریت شهری شهردایر مشهد و ... وجود دارند.

ورودی اصلی مجموعه از بلوار وحدت در جنوب سایت می‌باشد و از محورهای شریانی در بافت پیرامونی آن می توان به بلوار فردوسی ، بلوار خیام و نیز بلوار فردوسی ،‌بلوار خیام و نیز بلوار شهید صادقی (بلوار سازمان آب)‌ اشاره کرد.

مساحت سایت آن در حدود 5/10 هکتار (105960 متر مربع) می‌باشد که سطح اشغال مسکونی در همکف 14592 متر بوده و 90000 متر مربع به فضای باز مجتمع تعلق دارد . مراکز عمومی و خدمات شهری آن بسیار ناقص است و با آنکه زمین مدرسه و پارک و بخش ورزشی در طرح مجموعه پیش بینی شده است. لیکن هنوز احداث نشده‌اند. فضای تجاری برای مجموعه در طرح اولیه در حاشیه بلوار وحدت و ابتدای سایت در نظر گرفته شده بود که در طرح نهایی حذف گشته 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

کف پوش (شهرسازی)

يکشنبه 1 بهمن 1396
21:16
جمشید راد
دسته بندیشهرسازی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات4
حجم فایل4 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

كلیه عناصری كه در كف پیاده راهها كار گذاشته می شوند، باید با كف معبر هم تراز باشد. ( دریچه های كانال تاسیسات شهری ، جدول دور باغچه و ....)

در نصب قطعات كف پوش ( انواع خشكه چینی ) و اجزاء دیگر الحاقی به كف (دریچه های تاسیساتی و ...) كیفیت اجزاء باید طوری باشد كه هیچكدام از قطعات لق نباشد.

حداكثر شیب طولی در پیاده راه 4 درصد می باشد .

كلیه چوبهای روباز در پیاده راه و مبادی ورودی آن می بایستی سرپوشیده شوند.

اجرای كف پیاده راه می بایست همواره و برای حركت پیاده ، بالاخص بانوان ( با كفش پاشنه بلند ) راحت باشد.

پیش بینی تمهیدات لازم برای دسترسی معلولین به فضای پیاده راه الزامی است.

ایجاد نوارها و علائم بساوایی قابل تشخصیص برای نابینایان قبل از هر گونه اختلاف سطح ، یا محل اتصال به شبكه ، در پیاده راه الزامی است.

مضمون طراحی تجهیزات خیابانی بخشی از مضمون كلی طراحی شهری باشد، به شهر انسجام و وضوح می بخشد و مطلوب تر است. بنابراین، عناصر تجهیزات خیابانی را نباید به صورت منفرد و مجزا مورد بررسی و مشاهده قرار داد، بلكه باید آنها را به عنوان بخشی از یك سیستم هماهنگ تجهیزات خیابانی نگریست كه در آن همه اجزا بطور هماهنگ مورد توجه قرار می گیرند و ارتباط مناسبی با ساختمان های پیرامون خود برقرار می سازند. از این رو، حتی در طراحی كوچك ترین عناصر خیابانی ، نباید منظره كلی و فراگیر را فراموش كرد.

4-1- سنگ فروشی ( كف پوش)

مفهوم طراحی 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

كاخ ها و عمارت ها (شهرسازی)

يکشنبه 1 بهمن 1396
21:15
جمشید راد
دسته بندیشهرسازی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات36
حجم فایل23 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

بناها و یادمان های تاریخی

كاخ ها و عمارت ها

سر در عالی قاپو

    یكی از بناهای مهم دوره صفویه در قزوین «حیاط نادری» با عمارت ها و باغ های بسیار زیبا بوده است. این مجموعه هفت در داشته است كه یكی از آن ها را عالی قاپو می نامیدند. از درهای آن جز در عالی قاپو، اثری باقی نمانده است.

    این بنا درگاه بلندی دارد كه به خیابان شهدای قزوین مشرف است. این در به هشتی بزرگی متصل است و در داخل، در دو طرف آن دو اتاق وجود دارد كه جایگاه دربانان بوده است. راهرو طبقه دوم بنا نیز از همین اتاق ها می گذشته است. در سمت غرب این در، سه اتاق طولانی پهلوی هم در اتاق ها در دوره قاجاریه به قرائت خانه و دیگری به چای خانه و دیگری به چای خانه تبدیل شد. اكنون تمام اتاق ها متعلق به چای خانه است. در طرف شرقی بنا، بعدها، مدرسه ای ساخته شد. این قسمت نیز در گذشته مانند طرف غربی، جایگاه قراولان و نگهبانان بوده است. جلو در عالی قاپو جلوخانی است كه در دو طرف آن دو سكوی پهن با سنگ ساخته شده است.

   از اره های سردر، با كاشی پوشیده شده اند و بقیه سر در با گچ پوشیده شده است. در قسمت میانی سر در و بالای در، كتیبه ای به خط ثلث جلی به قلم علی رضا عباسی- نقاش معروف- در كاشی معرق نوشته شده است. بالای كتیبه در وسط سر در، پنجره مشبك بزرگی از كاشی معرق نوشته شده است. بالای كتیبه، در وسط سردر، پنجره مشبك بزرگی از كاشی معرق دورو قرار دارد نظیر آن را در دیوار شمالی نیز كار گذاشته اند. یكی از پنجره ها به خیابان شهدا و دیگری به حیاط شهربانی كنونی گشوده می شود. امروزه سر در عالی قاپو و حیاط و ساختمان های شمالی آن، از محل اداره شهربانی قزوین است.

عمارت چهل ستون

      این بنای تاریخی كه یادگاری از دوران صفویه است، در وسط یك باغ قرار گرفته است. این بنا در دو طبقه ساخته شده و تالار بزرگی دارد و در روزگار رونق، دارای درهای خاتم كاری، راهروهایی با تزئینات نقاشی، كاشی كاری و طلا كاری جالب بوده است كه به مرور زمان، این تزئینات از بین رفته و یا زیبایی اولیه خود را از دست داده است.

قطعه های تاریخی

    در نقاط مختلف استان قزوین، قلعه های متعددی وجود دارد كه برجسته ترین آن ها قلعه الموت است كه با جنبش سیاسی و دینی حسن صباح ارتباط مستقیم دارد. در زیر، به معرفی مهم ترین قلعه های محدوده استان قزوین می پردازیم:

قلعه الموت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

فضاهای شهری (شهرسازی)

يکشنبه 1 بهمن 1396
21:15
جمشید راد
دسته بندیشهرسازی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات14
حجم فایل11 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فلسفة روش:

همینطور كه از موضوع این كار پیداست، دو عبارت راسته بازار و فضای شهری توجه را به خود جلب می كند كه عبارت از آن یعنی تاثیر عملكرد تكلیف در عبارت قبل را نسبت به هم و برای ما مشخص می كند. در نتیجه موضوع      از دو قسمت و در دسته بندی دقیقتر از سه قسمت قبل تشیكل شده است.

اشاره به موضوع نشان دادن تقسیم بندی آن هنگامی كه به بررسی موضوعی بر موضوعات دیگر می پردازیم، از آن جایی كه هر عامل بر عاملی دیگر كه خود بر هزاران عامل دیگر تاثیر گذار است. از سوی دیگر و به دلیل محدودیت زمان، مكان و منابع، بررسی تحلیل هر یك از عوامل را منعكس می نماید. در نتیجه این كار برای انسجام و چارچوب بخشیدن به روند كار تا رسیدن به سطح مد نظر توجه شده است كه:

نه فقط از طریق موضوعی به بررسی تاثیرات دو جانبه بازار و فضای شهری پرداخته شود، بلكه ویژگیهای اصلی هر یك از این دو را از دیده گذرانده و به دلیل محدودیت های ذكر شده كه نمی توان از آن چشم پوشی كرد، از پرداختن به شاخه های فرعی پرهیز و یا فقط به اشارة آن بسنده شود و در نهایت اصل موضوع را به روابط پر رنگ تر میان بازار و فضای شهری اختصاص داده شود.

روش كار:

در منطقه مورد مطالعه جهت نظم دهی و تنظیم اطلاعات و همچنین تجزیه و تحلیل دقیقتر از یك سو و از سوی دیگر نیاز به انواع نقشه ها در مقیاس های متنوع، مقیاس بررسی ها در سلسله مراتبی به صورت زیر تعریف شده است:

1 – محدودة فراگیر 2 – محدودة بلافصل 3 – حوزة مداخله

نقشة زیر موقعیت مكانی حوزه را مشخص می كند.

فضای شهری می بایستی توسط یك نهاد عمومی اداره شود تا در جهت منافع عمومی و جامعة مدنی اداره و نیازهای آن تامین شود. (109: 1972 Lynch,)

«بنابراین شرط اساسی برای اینكه یك فضای عمومی، فضای شهری تلقی شود این است كه در آن تعامل و تقابل اجتماعی صورت گیرد. پس آن دسته از نرم فضاها و سخت فضاها كه بستر تعامل اجتماعی نیستند فضای شهری نامیده نمی شوند. 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

ارزش های كالبدی – قصایی (شهرسازی)

يکشنبه 1 بهمن 1396
21:15
جمشید راد
دسته بندیشهرسازی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات13
حجم فایل11 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

ارزش های كالبدی – قصایی

«در طراحی شهری ارزش های كالبدی – قصایی برآمیختگی متناسب توده و قصا و شكل بدنه فضای محصور كننده ، برای ایجاد یك كل استوار است. در دیدگاههای جدید طراحان غربی نیز كه در شرح و بسط این مفاهیم همانند گذشته پیشگام بوده اند، همچنان بردستیابی به كلیتی موزون تاكید می شود».(توسلی، 1376: 46 ( كالن بر این اعتقاد است، همانطور كه هنری به نام معماری داریم چیزی هم به نام هنر ارتباط وجود دارد كه عبارت است از تركیب كلیه عناصر سازنده محیط مانند : بناها ، و درختان و طبیعت و آب و ترافیك – فضایی شهرهای ایران دچار تغییرات اساسی و ملتی شده امروزه ارزش های كالبدی – فضایی شهرهای ایران دچار تغییرات اساسی و ملتی شده است كه می توان یكی از علل عمده آن را ناشی از دخالت دادن سلیقه های شخصی روز دانست كه جز محصول یك دوره تحصیل در داخل یا خارج كشور وتجربه ای محدود نبوده است .

فضاهای شهری ، مزایا و معایبیش در هر صورت در غالب عناصری كالبدی همچون كف، بدنه وسقف و اجزاء وعناصر آن غیبت یافته و شخصیت و پتانسیل های بالقوه و بالفعل آن قابل شناسایی می شود.

هرچند مفاهیم شهری اعم از فضایی كالبدی ، اجتماعی و اقتصادی درهم تنیده و جدایی ناپذیرند اما به ناچار برای پرهیز از ابهام در پاسخگویی به مسائل شهری سعیدر تفكیك آن ها شده است .

بررسی تركیب توده و فضا :

چگونگی شكل گیری و تركیب توده و فضا را می توان خمیر مایه شكل گیری انواع فضاهای شهری دانست. نحوه تركیب توده و فضا و ایجاد حالات مختلف آن از قبیل،بافت ریزدانه و درشت دانه، ارگانیك و شطرنجی ،نشان دهنده مشخصات كالبدی ، وضعیت فرهنگی و اقتصادی منطقه است.

«ساخت كالبدی شهر و بویژه مسافت اصلی كالبدی شهر را فضاهای عمومی شامل میادین و خیابان ها در امتزاج با فعالیت های محصور كننده آن ها تشكیل می دهند. طراح شهری در سازمان دادن و طراحی این فضاها بر پایه قواعد و معیارهایی روشن اما با نتیجه ای انعطاف پذیر و درعین حال جهت دهنده به منظورایجاد فرهنگی دركل شهر عمل می كند. این دیدگاه كه محصول طراحی است و باید به صورت یك كل درآید، همواره مورد قبول بوده است. این كل كه منبعث از رویدادها وتصمیمات مختلف است از تركیب دو عنصر اساسی توده وفضا حاصل می شود وتاریخ طراحی شهری آمیختگی ارزشمند این دو عنصر را به صورت كلی هماهنگ و مرتبط الاجز نشان می دهد. 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

حفاظ های ایمنی (شهرسازی)

يکشنبه 1 بهمن 1396
21:15
جمشید راد
دسته بندیشهرسازی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات30
حجم فایل18 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

- خلاصه طرح

با توجه با آکار کشته ها در تصادفات و صوانح رانندگی در ایران که در 9 ماهه ی سال گذشته در حدود 22448 نفر که متاسفانه این آمار نسبت به سطح آمار جهانی بسیار بالا می باشد . که طبق این آمار به طبع خسارات مالی و جانی زیادی را در برداشته است . بر آن آمدیم تا در بهبود یکی از تجهیزات راهداری و ایمنی جاده ها کمکی بر کاهش خسارات جانی و مالی بوجود آمده باشیم .

گاردیل (Guargrail):

نرده های حفاظتی هستند که به منظور کاهش خسارات وارد بر وسائط نقلیه خارج از تسلط رانندگی که در طول هر سمت راه و میان گاه نصب می گردد که معمولا شامل سپر، سرسپر و پایه و پی می باشد .

جنس سپری آن از نوع ورق st37 در ضخامت mm2 و mm3 تولید می گردد . طول مفید آن cm381 و طول نهایی cm 417 است .

در پایه ها از تیرآهن نمره 12 و 14 استفاده می شود . با توجه به مقاومت که این نمره از ورقst37 دارد، در هنگام برخورد حتی در سرعت های پایین نیز باعث خساراتی به وسیله نقلیه می گردد. که در سرعت های بالا باعث ایجاد خسارات بسیار زیاد و همچنین باعث تخریب و حتی بریدن گاردیل می شود . با توجه به معایب ذکر شده با افزودن لقمه ای لاستیکی بر روی سپری ها که به صورت طولی و عمودی بر روی آنها نصب می گردد باعث افزایش مقاومت کششی و گهیدلی در برخوردهای شدید و سنگین و برخوردهای سبک باعث کاهش خسارات وارد شده به وسیله نقلیه می گردد .

یکی دیگر از مزایای این طرح این است که به منظور افزایش مقاومت گاردیل نیازی به تعویض گاردیل قبلی نبوده و بر روی همان گاردیل نصب می گردد ، و از نظر مواد اولیه از لاستیک های زاید (موتور) استفاده می شود .

و به طور کلی می توان گفت در نصب لقمه لاستیکی تنها نیاز به یک دریل و پیچ و مهره کردن دارد .

این طرح دارای خصوصیات و ویژگیهای بسیاری می باشد که در فصل های این کتاب به آن می پردازیم .

با تشکر گروه تحقیق کار آفرینان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

جدول کاربری اراضی و خلاصه اطلاعات روستای رزکنار (شهرسازی)

يکشنبه 1 بهمن 1396
21:14
جمشید راد
دسته بندیشهرسازی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات1
حجم فایل14 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

بسمع تعالی

جدول کاربری اراضی و خلاصه اطلاعات روستای رزکنار

1ـ موقعیت روستا                                                                                 6ـ كاربریها

شهرستان

بخش

دهستان

فاصله از شهر مجاور

فاصله  ازمحور

واقع درحریم شهر

موقعیت جغرافیایی

 

ردیف

نوع كاربری

كاربری وصع موجود                     جمعیت سال  ( 83  )      820    نفر

كابری پیشنهادی   جمعیت سال                                 افق طرح  ( 93  )        914       نفر

سرانه مطلوب

سرانه متداول طرح هادی روستایی در مازندران

سطح پشینهادی مورد نیاز

نام شهر

فاصله

نام محور

فاصله

 

جلگه ای

كوهپایه ای

كوهستانی

مساحت مترمریع

سرانه به مترمربع

درصد

مساحت مترمربع

سرانه       مترمربع

درصد

جلگه

كوهپایه

كوهستانی

بابلسر

رود بست

خشکرود

کله بست

5

سپاهی دانش

متصل

-

*

 

 

 

1

مسكونی

136706

7/166

4/69

117435

48/128

3/68

90

100-90

90-80

60-50

8460

 

2ـ  نقش روستا از نظر سطح بندی درطرحهای فرادست :

 

2

تجاری

1190

45/1

6/0

1371

5/1

79/0

5/1

1.5-1

1-0.5

0.5-0.3

1271

 

3

آموزشی

5745

7

9/2

5276

75/5

3

75/5

6-3

4-2

3-1

0

مرکزمنظومه روستایی

مرکزمجموعه روستایی

مرکزحوزه روستایی

روستای اقماری

تعداد ونام روستاها حوزه نفوذ

 

4

بهداشتی ودرمانی

607

74/0

3/0

477

52/0

27/0

52/0

2-0.5

1.5-0.5

1-0.3

0

--

---

----

*

-----

5

شبكه معابر

42131

37/51

4/21

35166

47/38

4/20

 

24%-12%

24%-12%

24%-12%

0

 

6

فرهنگی

0

0

0

1000

09/1

58/0

09/1

2-1

1.5-0.5

1-0.3

1000

 

3ـ مطالعات جمعیتی

7

مذهبی

2282

78/2

15/1

1069

3/1

62/0

--

 

 

 

 

 

8

اداری   انتظامی

0

0

0

1000

09/1

58/0

09/1

2.5-1

1.5-1

1-0.5

1000

سال

1355

1365

1375

1383

1393

 

9

ورزشی

0

0

0

0

0

00

0

6-2

4-2

3-1.5

 

جمعیت

491

777

753

820

914

10

فضای سبز

تجهیز شده

0

0

0

5000

47/5

9/2

47/5

7-3

5-3

4-2

5000

عمومی

0

0

0

0

0

00

-

ــ

ــ

ــ

 

خانوار

87

135

156

216

240

11

تفریحی وتوریستی

0

0

0

0

0

00

0

ــ

ــ

ــ

 

بعد خانوار

64/5

75/5

82/4

8/3

8/3

12

صنایع كارگاهی

2429

0

23/1

2282

 

 

5/2

2.5-1

2-1

1.5-1

2282

درصدنرخ رشد متوسط سالانه

 

69/4

31/0-

07/1

1

13

تاسیسات وتجهیزات روستایی

5742

7

9/2

1828

2

 

2

2-0.5

1-0.5

1-0.3

1828

 

 

4ـ فعالیتها :

 

14

جمع خالص كاربریها

196832

240

100

171904

188

100

 

 

 

 

 

15

حرائم

راهها

0

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

تیمچه قیصریه (شهرسازی)

يکشنبه 1 بهمن 1396
21:14
جمشید راد
دسته بندیشهرسازی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات4
حجم فایل131 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

موضوع1

تیمچه قیصریه

تیمچه در اواسط قرن سیزدهم هجری قمری در زمان قاجاریه ساخته شده است . این بنای معروف در بازار تهران و پس از بنای چهار سوق بزرگ واقع شده است .

تیمچه مهدیه

این بنا در اواسط قرن سیزدهم هجری قمری ساخته شده است .

تیمچه امین اقدس

این بنا در قرن سیزدهم هجری قمری ، در عهد ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد و به نام امین ( امینه ) اقدس ، یکی از همسران معروف ناصرالدین شاه موسوم شد . بنای یاد شده در بازار تهران ، پس از چهار سوق قرار دارد

تیمچه صدراعظم

این تیمچه در قرن سیزدهم هجری قمری به همت میرزا علی خان اتابک ، صدراعظم ایران ساخته شد .

تیمچه کتاب فروشان

ساختمان تیمچه کتاب فروشان ، متعلق به قرن سیزدهم هجری قمری است .

تیمچه علاء الدوله

این بنا در میانه قرن سیزدهم هجری قمری به وسیله شخصی به نام علاء الدوله ساخته شده است و از ویژگی های معماری تیمچه های بازاری ایران برخوردار است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مجموعه بازار تاریخی تهران در ضلع جنوبی خیابان 15 خرداد و حد فاصل آن با خیابان مولوی ، خیام و 17 شهریور، در بافت قدیمی و تاریخی شهر واقع شده و چون گذشته مهمترین مرکز تجاری و بازرگانی است. بازار تهران از مجموعه‌های مهم تاریخی و هنری شهر تهران محسوب می شود.

بنای اولیه بازار به دوره شاه تهماسب صفوی و هم زمان با ساخت برج و بارو و دروازه های شهر تهران در حدود سال های 948- 930 هـ. ق تعلق دارد. چهار بازار لباف‌ها ، کرجی دوزها ، سراج‌ها و نعل‌چی‌ها ، قدیمی‌ترین بخش بازار تهران است. به نوشته صنیع‌الدوله ، چهار سوی بزرگ و کوچک بازار در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. در این زمان مجموعه بازار به طرف شمال غرب و غرب توسعه یافت، به طوری که به تدریج حد فاصل بین ارک و مسجد جامع به بخش پر رونق بازار تبدیل شد و معروف‌ترین و معتبرترین سراها و تیمچه ها در این محدوده فعال شدند.

در دوره ناصرالدین شاه بر تعداد راسته‌ها و رسته‌های بازار افزوده شد و تعدادی سرا و تیمچه معتبر ساخته شد. مانند دیگر بازارهای تاریخی ، هر کدام از راسته‌ها ، رسته‌ها، سراها و تیمچه‌های بازار تهران به صنف و فعالیت خاصی اختصاص داشت. در این دوره بخش های اصلی عبارت بود از : بازار کفاشان ، بازار فرش فروشان، بازار عباس آباد، بازار امیر، بازار زرگرها، بازار ساعت فروشان، بازار بین الحرمین، بازار چهار سوق بزرگ، مسجد جامع، بازار چهار سوق‌کوچك، بازار چهل تن ( که از قدیمی ترین بخش های بازار و مربوط به دوره فتحعلی شاه است )، بازار آهنگران، بازار مسگران و بازار پاچنار .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

تیمجه امین الدوله (شهرسازی)

يکشنبه 1 بهمن 1396
21:14
جمشید راد
دسته بندیشهرسازی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات8
حجم فایل33 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

این بنا كه در یكی از نقاط مركزی بازار (میانچال) قرار دارد متعلق به دوره قاجاریه است كه به دستور یكی از رجال نامدار عصر قاجار به نام فرخ خان غفاری ملقب به امین الدوله و با معماری استاد علی مریم، در اواخر قرن سیزدهم قمری (1285) ساخته شده است. این بنای باشكوه در سه طبقه و با طول و عرض زیاد بنا گردیده و ارتفاع گنبد آن نیز مورد توجه می باشد. همه ساله در ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) این تیمچه میعادگاه گروه ها و هیات مذهبی عزادار كاشان می باشد.

 

کاشان، تیمچه امین الدوله

تقاطع بازار خیاطها و میان چال، چارسوی میان چال

بازار کاشان، که از عهد سلجوقیان تا زندیان از مه مترین و زیباترین بازارهای ایران بود، در اواخر قرن دوازدهم هجری

قمری بر اثر زلزله به کلی ویران شد؛ و اگرچه در دورهٔ قاجاریان، خصوصاً در عهد فتحعلی شاه و ناصرالدی نشاه، به نحوی مطلوب بازسازی شد و رونق گرفت؛ در دورهٔ پهلوی اول، بر اثر احداث خیابان، بخشهای مهم و ارزند های از آن میان رفت.

با این حال، این مجموعه همچنان از مجموعه های ارزشمند بناهای بازار در ایران محسوب می گردد و از هریک از اقسام

بناهای بازار م یتوان نمونهٔ کاملی در آن یافت. یکی از مه مترین این بناها، که نمونهٔ کامل تیمچه محسوب م یشود،

تیمچهٔ امین الدوله است که به دستور فرخ خان امی نالدوله غفاری، در سال ۱۲۸۵ ، در عهد ناصرالدی نشاه، احداث شده

است. اگر جهت راسته بازار کاشان را، که از شما لشرقی به جنو بغربی است، مسامحتاً شرق ی غربی فرض کنیم؛ این

تیمچه در جناح جنوبی بازار کفاشها و در مقابل بازارچهٔ میا نچال قرار گرفته است. در کتابی که تقریباً ه مزمان با احداث

یکی دیگر از بناهای مرتفعهٔ عالیهٔ منیعه تیمچه و کاروان سرایی است که » : تیمچه نوشته شده، دربارهٔ آن چنین آمده است

جناب جلالت مآب، امین الدوله، دو سال قبل در جنب چارسوی بازار کاشان از گچ و آجرتراش و سنگ تراش و کاشیالوان

احداث نموده و انواع نجاریها و حجاریها و نقاشیها در آن به کار رفته. تیمچهٔ سرپوشیدهٔ آن، که به همه جهت پیرایهٔ اتمام

پذیرفته، عمارت تحتانی و فوقانی آن به وصفهای خوب و طرحهای مرغوب است؛ و استادان چرب دست سنمّار شأن یک

سقفی بر روی آن زده اند که عقل ناظرین حیران است... و از دو درب عالی گشوده شود: یکی به وسط چارسوی شهر و

یکی محاذی معبر بازار ریسمان فروشان؛ و کاروان سرای سرگشوده و متفرّعات هنوز ناتمام است. پس از اتمام، یک درب

۱ همچنین در کتابی دیگر، در حدود صد سال بعد از احداث آن، آمده «. آن در وسط بازار کفش دوزها گشوده خواهد شد

از جمله بناهای متعدد فرخ خان غفاری کاشی، ملقب به (امین الدوله)، سرای سرپوشیده ای است در چارسوی بازار » : است معروف به (میان چال)، که در سال ۱۲۸۵ ساختمان آن به پایان رسیده و دارای سه طبقه بنای مستحکم و سقف مرتفع با دهنهٔ وسیعی می باشد که نظیر آن بدین عرض و طول و عظمت و شکوه در جای دیگر دیده نشده؛ زیرا که علاوه بر

زیبایی خیر هکننده و شاهکارهای هندسی، که این بنا را ممتاز و در نوع خود ب یمانند ساخته، به ویژه در استحکام

ساختمان و طرح نقشه و معماری آن چنان دقت و مهارتی به کار برده شده که پس از صد سال، هنوز کوچ کترین رخنه

و شکافی در اساس و بنیان این بنا پیدا نشده است... این کاروا نسرا به وسیلهٔ دو درب بزرگ چوبی به بازار مربوط

می گردد: یک در از چارسو به صحن کوچک هشت ضلعی [هشتی تیمچه] و دیگری به صحن بزرگ مرب ع مستطیل شکلِ«... جنوبی [فضای میانی تیمچه]؛ و در حقیقت، از مجموعهٔ آنها سرای واحدی به وجود آمده

این تیمچه یک هشتی و یک فضای میانی دارد و حجر هها در دو طبقه در پیرامون آنها استقرار یافته است. فضای میانی،

یعنی مهم ترین فضای تیمچه، قاعده ای منظم دارد؛ اما شکل آن از اشکال ساده و تعریف شدهٔ هندسی نیست، بلکه در مقام

تحلیل می توان گفت متشکل است از: یک شکلِ کشکولی، که محور طولی آن در جهت محورِ ورودی تیمچه، شمال ی

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->
صفحه قبل 1 ... 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 صفحه بعد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به dicfiles است. || طراح قالب bestblog.ir