معماری ارگانیک (پایدار )چیست؟ (فنی و مهندسی)

جمعه 29 دی 1396
12:31
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلpptx
تعداد صفحات180
حجم فایل13.636 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

کاربرد مفاهیم پایداری و اهداف توسعه پایدار در جهت کاهش اتلاف انرژی وآلودگی محیط زیست در معماری، مبحثی به نام معماری پایدار را به وجود آورده است. در این نوع معماری، ساختمان نه تنها با شرایط اقلیمی منطقه خود را تطبیق می‌دهد، بلکه ارتباط متقابلی با آن برقرار می‌کند. بطوریکه بر اساس گفته ریچارد راجرز، «ساختمان‌ها مانند پرندگان هستند که در زمستان پرهای خود را پوش داده وخود را باشرایط جدید محیط وفق میدهندو بر اساس آن سوخت و سازشان را تنظیم می‌کنند».

 

مقدمه

 

سیمای شهرهای اقصی نقاط جهان که تا چندی پیش هرکدام درون خود دنیایی متفاوت داشت، هر روز با سرعتی افزون تر در پی محو شدن آن چیزی است که به آن هویت مستقل می‌داد و این امر همسانی و یکنواختی را به بار آورده است. معماری و شهر برای انسان قبل مدرن، محصول خلاقه‌ای بود که نتیجه محدودیتهای اقلیمی و سازه ایی از طرفی و باورهای جمعی افراد از طرف دیگربود. آنچه که فضای مصنوع او را تشکیل می‌داد، برخاسته از بستر و همپا و همراستا با ویژگیهای آن منطقه بود. این پیوند سبب گشته بود که محصول اندیشهٔ معمار در حدود ویژگیها و بایدهایی که مصالح محلی و شرایط محیطی به اثر اجبار می‌نمود، امکان حرکت داشته باشد. از جهت دیگر به علت باورهای متافیزیکی به طبیعت و پدیده‌های آن و لزوم حفظ این عرصه به عنوان موهبت، مدیریت پسماندها نیز به گونه ایی انجام می‌گردید که چرخه حیات مختل نگردد. لازم است ذکر شود که سرعت تحول و تغییرات نیز به گونه ایی بود که فرصت آزمایش و خطا و سپس تصحیح به جهت حفظ هرچه بیشتر ساختارهای زیستی را ممکن می‌نمود. اما حریم باور متافیزیکی شکست و بشر تنها یک چیز و آن ذهن انسانی را محور قرار داد و دلیل بودن را در اندیشیدن و حتی بصورت افراطی در شک دائم یافت و چنان بر خود باور یافت و خود را از قید و بند رهایید که هر آنچه را انجام می‌داد، درست می‌پنداشت. جالب اینجاست که سرعت این تغییرات نیز امکان سنجش بازخوردها را از بین برده بود. بشر به مدد بهره‌گیری از تکنولوژی جهت جبران ضعفهایش و قرار دادن آن به عنوان بهترین دستاویز برای پاس خ به نیازهایش، دست یازیدن افراطی به طبیعت را به عنوان منبع تامین نیازها مجاز دانست. این امر تاثیر پذیری معماری از خصوصیات محیطی ومحلی را کاسته بود، به گونه‌ای که برخی با طرح معماری بین‌المللی و منشور آتن، ادعای حل همهٔ مشکلات معماری و شهر را داشتند، اما طبیعت و شهر در حال از بین رفتن بود. جنگ اعراب و اسرائیل و جلوگیری از صادرات نفت به غرب، اولین صدای زنگ خطر را به گوش رساند. منابع در حال پایان است چه می‌کنید؟ در واقع آنچه که امروز به عنوان توسعه پایدار یاد می‌شود، بازنگری اصلاح طلبانه‌ای است به مدرنیسم و سنت جهت یافتن راهی بینابینی. توسعه پایدار، توسعه ایی است که نیازهای اکنون را به گونه ایی برآورده نماید که توان نسلهای بعدی را جهت تامین نیاز، کاهش ندهد. با توجه به این نکات مطروحه، سعی داریم به تبیین مفهوم توسعه و طراحی پایدار بپردازیم و با طرح راهکارهایی، زمینهٔ تحقق این باور را ایجاد نماییم. معماران نیز همسو با سایر دست اندرکاران در پی یافتن راهکارهای جدیدی برای تامین زندگی مطلوب انسان هستند. بدیهی است که زندگی، کار، تفریح، استراحت و... همه و همه فعالیت‌هایی می‌باشند که در فضاهای طراحی شده توسط معماران صورت پذیرفته و از آنجا که نقاط ضعف و قوت یک ساختمان بر زیست بوم جهان تأثیر مستقیم خواهد داشت، وظیفه‌ای بس حساس در این خصوص بر عهده معماران می‌باشد.

 

مهم‌ترین سرفصل‌ها

 

مهم‌ترین سرفصل‌های معماری پایدار را عناوین زیر تشکیل می‌دهند:

 

 

معماری پایدار که در واقع زیرمجموعه طراحی پایدار است را شاید بتوان یکی از جریان‌های مهم معاصر به حساب آورد که عکس‌العملی منطقی در برابر مسایل و مشکلات عصر صنعت به شمار می‌رود. برای مثال، ۵۰ درصد از ذخایر سوختی در ساختمان‌ها مصرف می‌شود که این به نوبه خود منجر به بحران‌های زیست محیطی شده و خواهد شد؛ بنابراین، ضرورت ایجاد و توسعه هرچه بیشتر مقوله پایداری در معماری بخوبی قابل مشاهده است.

 

لزوم احداث ساختمان به صورت سبزوپایدار

 

تحول صنعتی انسان را از زندگی در طبیعت به زندگی در شهر کشانید. با پیشرفت فناوری، الگوی زندگی دستخوش دگرگونی شد، به نحوی که انسان‌ها برای گرم کردن خود به جای پوشش بیشتر و استفاده از لباس‌های گرم، از سوخت‌های فسیلی به عنوان گرم‌کننده استفاده نمودند. بادگیرها، سایبان‌ها و نورگیرها در ساختمان جای خود را به تاسیسات گرمایشی وسرمایشی دادند. به این ترتیب تکنولوژی آسایش وراحتی روزافزونی رابرای انسان فراهم کرده است. درنتیجه هجوم شهرنشینی بسیاری از زمین‌های طبیعی وجنگل‌ها دستخوش تغییرات شده‌است. برای تردد، ساخت وساز، سرمایش و گرمایش مصرف انرژی افزایش یافته ودر نتیجه آلودگی هوا و آلودگی صوتی بیشتر شده است. شهرها انرژی رامصرف کرده وبه جای آن زباله و آلودگی ایجاد می‌کنند. درنتیجه پیشرفت صنعت نیاز به بهره‌برداری ازمنابع طبیعی نیز بیشتر شده؛ به نحوی که بهره‌برداری غیرمنطقی از منابع طبیعی منجر به نابودی آنها می‌شود. برای ادامه زندگی دراین چرخه احتیاج انسان به انرژی بیشتر شده؛ ولی اکنون در مرحله‌ای قرارداریم که منابع انرژی رو به اتمام هستند. با این نگرش ولزوم کاهش مشکلات، ایجاد ساختمان‌های سبز ودر عین حال پایدار باتوجه به مشکلات زیست محیطی که وجود دارد برجسته می[۳]شود.

 

اصول معماری پایدار

 

معماری پایدار مانند سایر مقولات معماری، دارای اصول و قواعد خاص خود است و این سه مرحله را در برمی‌گیرد:

 

 

که هرکدام آنها استراتژی‌های ویژه خود را دارند.

 

شناخت و مطالعه این تدابیر، معمار را به درک بیشتر از محیطی که باید طراحی آن را انجام دهد، می‌رساند.

 

صرفه جویی در منابع

 

اصل صرفه جویی در منابع (Economy of Resources) از یک سو به بهره‌برداری مناسب از منابع و انرژی‌های تجدیدناپذیر مانند سوخت‌های فسیلی، در جهت کاهش مصرف می‌پردازد و از سوی دیگر به کنترل و به کارگیری هرچه بهتر منابع طبیعی به عنوان ذخایری تجدید پذیر و ماندگار توجه جدی دارد.

 

به عنوان مثال، یکی از منابع سرشارو نامیرا، انرژی حاصل از نور خورشید است که امروزه توسط تکنولوژی فتوولتاییک برای فراهم کردن آب و برق مصرفی در ساختمان، از آن استفاده می‌شود.

 

برای کنترل منابع، سه نوع استراتژی می‌تواند مورد توجه قرارگیردکه شامل حفظ انرژی، حفظ آب و حفظ مواد است. همان گونه که مشاهده می‌شود، تمرکز براین سه منبع، به دلیل اهمیت آنها در ساخت و اداره ساختمان است.

 

طراحی برای بازگشت به چرخه زندگی

 

اصل طراحی برای بازگشت به چرخه زندگی (Life Cycle Design) دومین اصل از معماری پایدار است و بر این فکر و یا نظریه استوار شده است که ماده از یک شکل قابل استفاده تبدیل به شکل دیگری می‌شود، بدون اینکه به مفید بودن آن آسیبی رسیده باشد.

 

از سوی دیگر به‌واسطه این اصل، یکی از وظایف طراح، جلوگیری از آلودگی محیط است.

 

این نظریه برای رسیدن به این منظور در سه مرحله، ساختمان را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مراحل به ترتیب عبارتند از:

 

مرحله پیش از ساخت، مرحله در حال ساخت و مرحله پس از ساخت.

 

باید توجه داشت که این مراحل به یکدیگر مرتبط بوده و مرز مشخصی بین آنها وجود ندارد. برای مثال، می‌توان از مواد بازیافتی در مرحله پس از ساخت یک ساختمان به عنوان مصالح اولیه در مرحله ساخت ساختمانی دیگر استفاده کرد.

 

طراحی برای انسان

 

اصل طراحی برای انسان (Humane Design)، آخرین و شاید مهمترین اصل از معماری پایدار است. این اصل ریشه در نیازهایی دارد که برای حفظ و نگهداری عناصر زنجیره‌ای اکوسیستم لازم است که آنها نیز به نوبه خود بقای انسان را تضمین می‌کنند.

 

این اصل دارای سه استراتژی نگهداری از منابع طبیعی، طراحی شهری-طراحی سایت و راحتی انسان است که تمرکزشان بر افزایش همزیستی بین ساختمان و محیط بیرون از آن و بین ساختمان و افراد استفاده کننده از آنهاست.

 

در واقع می‌توان گفت که برای رسیدن به معماری پایدار، طراح باید این مراحل و اصول را که تعریف کننده یک چارچوب اصلی برای طرحی پایدار است را در طرح خود لحاظ و برحسب مورد ترکیب و متعادل کند.

 

اصول معماری پایدار

 

اصولی که باید رعایت شود تا یک ساختمان در زمره بناهای پایدار طبقه‌بندی شود به شرح زیر است:

 

 • اصل اول:حفظ انرژی

 

بنا باید طوری ساخته شود که نیاز ساختمان به سوختهای فسیلی را به حداقل برساند.

 

 • اصل دوم: هماهنگی با اقلیم

 

بنا باید طوری طراحی شوند که با اقلیم و منابع انزژی موجود در محل احداث هماهنگی داشته و کار کند.

 

 • اصل سوم:کاهش استفاده از منابع جدید

 

ساختمان‌ها بایستی به گونه‌ای طراحی شوند که میزان استفاده از منابع جدید را تا حد ممکن کاهش داده و در پایان عمر مفید خود برای ساختن بنای جدید، خود به عنوان منبع جدید به کار روند.

 

 • اصل جهارم:برآوردن نیازهای ساکنان

 

در معماری پایدار برآورده شدن نیازهای روحی وجسمی ساکنان از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

 • اصل پنچم:هماهنگی با سایت

 

بنا باید با ملایمت در زمین سایت خود قرار گیرد و با محیط اطراف سنخیت داشته باشد.

 

 • اصل ششم:کل گرایی

 

تمام اصل معماری پایدار باید در یک پروسه کامل که منجر به ساخته شدن محیط زیست سالم می‌شود، تجسم یابد.[۴]

 

طراحی پایدار

 

یکی از راه حل‌های دسترسی به توسعه پایدار که در ارتباط با الگوهای ساخت و طراحی در زمینه‌های گوناگون زندگی بشری، شامل طراحی‌های صنعتی، ساختمانی، شهری و... است هدف از طراحی ساختمانهای پایدار کاهش آسیب آن بر روی محیط و منابع انرژی و طبیعت است، که شامل قوانین زیر می‌باشد:

 

۱-کاهش مصرف منابع غیرقابل تجدید ۲-توسعه محیط طبیعی ۳-حذف یا کاهش مصرف مواد سمی و یا آسیب رسان بر طبیعت در صنعت ساختمان ساز بنابراین ساختمانی که کمترین ناسازگاری و مغایرت را با محیط طبیعی پیرامون خود و در پهنه وسیع تر با منطقه و جهان دارد طراحی سبز، طراحی بر اساس حساسیت‌های محیطی، طراحی اکولوژیکی، طراحی با طبیعت و ... عناوینیاست که امروزه در نتیجه تجدید نظر در ارتباط با الگوهای ساخت رایج به وجود آمده است. به طور مثال می‌توان طراحی سبز را در درون مثلثی در نظر گرفت که در سه رأس آن انرژی، اقلیم و اکولوژی قرار دارد. در جایی که انرژی عامل قالب می‌شود، پیدا خواهد کرد. اینگونه است که یک خانه شهری با یک خانه روستایی متفاوت می‌شود؛ بنابراین طرح نهایی منطقه‌ای در داخل این مثلث است که با توجه به غالب بودن یکی از رئوس به آن سو گرایش پیدا می‌کند.[۵]

 

اصول طراحی پایدار

 

طراحی پایدار همکاری متفکرانه معماری با مهندسی سازه، برق ومکانیک است. علاوه بر فاکتورهای متداول طراحی مانند زیبایی، تناسب و بافت و سایه و نور وامکاناتی که باید مد نظر قرار گیرند، گروه طراحی باید به عوامل طولانی مدت محیطی، اقتصادی و انسانی توجه نموده و اصول اولیه آنرا که به قرارزیز است، مد نظر قرار دهد؛ الف) گوناگونی وتنوع ب) اقلیم وآب و هوا ج) پوشش ساختمان‌ها د) احیا هویت فرهنگی و منطقه‌ای ه) حجم ساختمان‌ها و جانمایی فضاهای داخلی ساختمان و) مصالح ساختمانی ز) برآورد نیازهای انسان ح) هماهنگی با بستر ط) توجه همزمان به همه اصول

 

الف) گوناگونی و تنوع تنوع و گونگونی از عواملی است باعث تساوی وعدالت بیشتر در هر سیستمی می‌شود که از اساسی ترین اهداف توسعه پایدار نیز هست. یک اصل معروف در میان زیست شناسان و محیط شناسان وجود دارد که در آنها حیات وجود دارد اگر دارای تنوع و گوناگونی بیشتری باشند در مقایسه با مناطقی که یکنواخت هستند سلامت ترند. درارتباط با مسائل شهری نیز این امر صادق است محله‌های شهری که در آن همسایگی‌ها دارای کاربری یکسان هستندباعث بالا رفتن نیاز ساکنین به اتومبیل وبیشتر شده و مصرف بیشتر اترژی و کاهش کیفیت هوا را در پی دارد در حالیکه با طراحی کاربری‌های متفاوت در همسایگی‌ها در یک بافت مشخص تا ۴۴درصد از هزینه‌های مصرف کنندگان و شهردارری‌ها کاسته خواه شد و همچنین آلودگی هوا نیز تا ۴۵ درصد کاهش می‌یابد.

 

ب) اقلیم وآب و هوا معماری هر عصر و هر منطقه‌ای، دانستن چگونگی مطابقت ساختمان با اقلیم خاص آن منطقه، واز مباحث مهم در معماری می‌باشد. در واقع طراحی اقلیمی، روشی است برای کاهش همه‌جانبه هزینه انرژی یک ساختمان و عوامل اقلیمی موثر بر یک بنا شامل تابش آفتاب، دما، رطوبت، باد وبارندگی می‌باشد که شناخت هر یک و کنترل آن در طراحی، اولین قدم محسوب می‌گردد. در این راستا توجه و رجوع به راهکارهای بومی در معماری گذشته هر منطقه بسیار کارسازخواهد بود. این اصل بیشترین تأثیر را در جهت گیری ساختمان دارد که شامل توجه به سه عنصر اصلی طبیعت است:

 

 • خورشید:که تأثیر روی جهت گیری ساختمان دارد. کشیدگی ساختمان در راستای محور شرقی_غربی حرارت اکتسابی از خورشید را به حداکثر می‌رساند. همچنین توجه به گردش سالیانه، ارتفاع خورشیددر هنگام طراحی سطوح دیوارهای خارجی و جانمایی پنجره‌ها و سایه بانها و... موثر است.
 • باد:شکل حجمی ساختمانها باید به گونه‌ای باشد که در اقلیم‌های سرد جریان باد سرد را هدایت کند ئ در اقلیم‌های گرم باد خنک را به داخل خانه هدایت نماید.
 • المان‌های سبز مانند درختان وگیاهان:می‌توانند ساختمان را از حرارت‌های مازاد خورشید و بادهای مزاحم حفاظت نماید و در تهویه هوای داخلی نیز موثر می‌باشند.

 

ج) پوشش ساختمان‌ها جرم حرارتی مصالح ساختمانی:جرم حرارتی بالاتر در مورد دیوارها و سقف‌ها باعث بالا رفتن زمان انتقال حرارت بین فضای داخلی و خارجی می‌شود. استفاده از پوشش‌های دوجداره که می‌تواند باعث شود که بیشترین حرارت خورشید در روز بدست آمده و در شب مصرف شود.

 

رنگ:رنگ سطوح خارجی برحرارت اکتسابی از خورشید موثر است. رنگهای روشن برای اقلیم‌های گرم و رنگهای تیره و مواد جذب کننده برای اقلیم‌های سرد ترجیح داده می‌شوند.

برچسب‌ها: <-TagName->

موزه گوگنهایم بیلبائو (فنی و مهندسی)

جمعه 29 دی 1396
12:30
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلpptx
تعداد صفحات54
حجم فایل4.694 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

}گوگنهایم بیلبائو یکی از چند موزه متعلق به بنیاد گوگنهایم نیویورک است

 

}این موزه دارای شکل خاص و عجیب به صوت منحنی هایی مختلف طراحی شده است که در نوع خود یکی از بهترین طراحی های ساختمان در جهان است . منحنی های در ساختمان به ظاهر تصادفی طراحی شده اند ، که معمار این بنا اعلام کرده بود که بدلیل بازتاب نور به این شکل طراحی شده است

 

}” شکل اصلی این بنا شبیه یک کشتی است که شیشه های بکار رفته در این بنا شبیه فلس ماهی است که بازتاب نور را بدلیل وجود درخشندگی تیتانیوم در این بنا است
}هنگامی که از لوید رایت پرسیده شد که چرا رامپ را جایگزین کف-طبقه‌های متداول در چندین تراز، کرده است او توضیح داد: برای بازدیدکنندگان موزه ،وارد شدن به ساختمانی که در آن به وسیله آسانسور به بالا ترین نقطه رامپی برسند و به تدریج پیرامون فضایی باز و گسترده پایین بیایند، در حالیکه همواره از حق انتخاب تغییر تراز با آسانسور برخوردار بوده و در انتها، پس از بازدید نمایشگاه، خود را در طبقه همکف نزدیک خروجی بیابند بسیار جذاب تر و دلپذیرتر می‌باشد.اگر چه در بسیاری از موزه‌های متداول، مسیرها و سیرکولاسیون عمومی در طول گالریها برای تماشای آن‌ها و برگشت به نقطه شروع و خروج از بنا تکرار می‌شوند.
}سولومون رابرت گوگنهایم بنیان گذار موسسه گوگنهایم که مجذوب ایده رامپ مارپیچی شده بود تا زمان مرگش پیش از اتمام پروژه از آن حمایت کرد.از سال ۱۹۴۳ پس از جستجو در میان معماران اروپایی نظر لوکوربوزیه، والتر گروپیوس، ریچارد نویترا و... برای طراحی بنایی مناسب برای مجموعه ارزشمند جمع آوری شده توسط گوگنهایم، کار طراحی به این معمار آمریکایی واگذار گردید، تا سال ۱۹۵۶ پروژه با تاخیرات فراوان مواجه شد. و سرانجام در سال ۱۹۵۹ شش ماه پس از مرگ رایت، موزه برای بازدید عموم افتتاح گردید

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

خانه موسیقی (معماری)

جمعه 29 دی 1396
12:30
جمشید راد
دسته بندیمعماری
فرمت فایلrar
تعداد صفحات155
حجم فایل6.447 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مقدمه

موسیقی همواره یکی از بزرگترین همدمان بشر و از نزدیک ترین هنرها به او بوده است.موسیقی نیز مانند بسیاری از وجوه زندگی انسان در طول زمان از فراز و نشیب های فراوان گذشته و تکامل و پیچیدگی خاص خود را یافته است.نقش و سهم موسیقی در زندگی امروزی را نمی توان به راحتی در قالب خاصی منحصر و محدود نمود و این پدیده وجوه و چهره های بسیار متعدد یافته است.به همین دلیل بررسی این مساله که چه جنبه هایی در موسیقی امروز مطرح است و چگونه موسیقی پاسخ گوی آن می باشد و به تبع آن این که این موسیقی کجا،چگونه و با چه سبکی و به چه وسیله ای باید آموزش داده ،اجرا و شنیده شود جای بحث بسیار دارد.

معماری علم مواد و مصالح و هندسه اشکال و احجام ،فیزیک و ایستایی و هنر ترکیب و تزئین و عرضه آنها به نحوی  که جوابگوی نیازهای جسمی و روحی انسان باشد.پس معماری از یک سو علم است و از سویی دیگر هنر.معمار باید از یک طرف نسبت به اجزا و عناصر معماری (مواد و مصالح) شناخت داشته باشد تا بتواند هندسه تجریدی و انتزاعی را به خدمت فضای عینی و عملی بگیرد،از سوی دیگر می بایست هنرمندانه آن اجزا و عناصر را در قالب این فرم ها و احجام هندسی شکل بدهد که نهایتا جوابگوی نیازهای جسمی و روحی انسان باشد.

معماری هم مانند موسیقی دارای دو وجه قابل تامل یعنی "علم و هنر" است.رعایت نسبت ها و چه در معماری و چه در موسیقی الزامی است.زیرا که این نسبت ها سازنده زیبایی بصری در معماری و سمعی در موسیقی هستند.سازگاری این نسبت ها با هنر سر روح انسانیت است که معماری و موسیقی را در چشم و گوش انسان زیبا و خوشایند می سازد.

پروژه خانه موسیقی مدخلی است.برای طراحی مجموعه بزرگی که در آن سعی خواهد شد تا خطوط کلی جهت چنین طرحی،علیرغم تمامی مشکلات،یکبار تجربه شود،هر چند که حوزه این بحث از گستردگی خاصی(به واسطه چند جنبه ای بودن آن) برخوردار است و تهیه قالبی خاص برای آن دشوار می نماید.در این پروژه سعی خواهد شد تا مطالب تا حد امکان مختصر بیان شوند و از بخش هایی که به طور عام راجع به هر مجموعه معماری قابل طرح است از یک طرف و از بحث های کاملا تخصصی موسیقی و آکوستیک از طرف دیگر اجتناب شود.دامنه ی بحث های موسیقی تا جایی خواهد بود که برای طراحی مجمموعه ی فوق مورد استفاده باشد.

انتخاب موضع در واقع بهانه ای بود تا دیگر بار به سیر در عالم پر رمز و راز موسیقی و زوایای طرب انگیز آن بپردازم که برای من موسیقی بسی فراتر از تفنن و سرگرمی است و خاطراتی دیرپا و محو ناشدنی از این مقوله بی تکلف در وجودم نقش بسته است.

فهرست مطالب

عنوان                                                                                               صفحه

چکیده

 • مقدمه................................................................................................................... 1
 • طرح مسئله........................................................................................................... 3
 • فصل اول

مطالعات شناخت پایه ای موسیقی.............................................................................. 12

بخش اول-موسیقی و تصویرهای انسانی..................................................................... 13

بخش دوم-کلیاتی درباره ی موسیقی.......................................................................... 14

2-1-موسیقی.......................................................................................................... 14

2-2-نت................................................................................................................ 14

2-3-کلید............................................................................................................... 14

2-4-وزن............................................................................................................... 15

بخش سوم-ارکان موسیقی......................................................................................... 15

3-1-ریتم............................................................................................................... 15

3-2-ملودی............................................................................................................ 15

3-3-هارمونی یا هماهنگی........................................................................................ 16

3-4-تمبر یا رنگ آمیزی.......................................................................................... 16

بخش چهارم-فرم موسیقی......................................................................................... 16

بخش پنجم.............................................................................................................. 17

5-1-موسیقی آوازی کرال........................................................................................ 18

5-2-موسیقی اپرا.................................................................................................. 18      

5-3-موسیقی سمفونیک......................................................................................... 19

5-4-موسیقی ارکسترال کوچک................................................................................. 19

5-5-موسیقی مجلسی.............................................................................................. 20

5-6-موسیقی تك نوازی.......................................................................................... 20

بخش ششم.............................................................................................................. 22

6-1-آوازهای مذهبی............................................................................................... 23

6-2-موسیقی فولکلوریک ایران................................................................................ 23

6-3-موسیقی شهری............................................................................................. 23

6-4-موسیقی عرفانی............................................................................................... 24

6-5-گروه نوازی و همسرایی................................................................................ 25

6-6-گروه نوازی و تک خوانی.............................................................................. 26

6-7-برنامه های 1،2 و 3 نفره................................................................................. 26

بخش هفتم-فیزیک صوت......................................................................................... 27

7-1-صوت............................................................................................................ 27

7-2-ارتعاش.......................................................................................................... 27

7-3-موج............................................................................................................... 28

7-4-سرعت صوت................................................................................................. 28

7-5-انکسار صوت............................................................................................... 28

7-6-تفرق صوت................................................................................................. 28

7-7-انعکاس صوت................................................................................................ 28

7-8-جذب صوت................................................................................................ 28

7-9-پژواک......................................................................................................... 29

7-10-تداخل....................................................................................................... 29

7-11-حدود شنوایی............................................................................................... 29

7-12-شدت صوت................................................................................................ 29

7-13-قوت صدا.................................................................................................. 29

7-14-خستگی شنوایی............................................................................................ 29

7-15-پایداری حس............................................................................................... 29

7-16-تشدید......................................................................................................... 29

7-17-محدوده ی اصوات........................................................................................ 29

7-18-فواصل موسیقی............................................................................................. 30

7-19-دینامیک و نوانس.......................................................................................... 30

7-20-بلندی صدای پس آوا(واخنا).......................................................................... 30

بخش هشتم-آکوستیک و موسیقی.............................................................................. 30

8-1-آکوستیک موسیقی............................................................................................. 30

8-1-1-وضوح....................................................................................................... 31

8-1-2-صمیمیت.................................................................................................... 32

8-1-3-تمبر و زنگ صوت..................................................................................... 32

8-1-4-بلندی،نوفه و گستره ی پویایی...................................................................... 32

8-2-صفات ذهنی کیفیات آکوستیکی موسیقی............................................................ 34

8-2-1-صمیمیت یا حضور..................................................................................... 34

8-2-2-زنده بودن................................................................................................... 34

8-2-3-گرمی......................................................................................................... 35

8-2-4-بلندی صدای مستقیم................................................................................... 35

8-2-5-بلندی صدای واخنا..................................................................................... 35

8-2-6-وضوح یا روشنی........................................................................................ 36

8-2-7-درخشندگی................................................................................................ 37

8-2-8-پخشایی..................................................................................................... 38

8-2-9-تعادل......................................................................................................... 39

8-2-10-ترکیب..................................................................................................... 39

8-2-11-ترکیب ارکستر.......................................................................................... 39

8-2-12-حاضر جوابی........................................................................................... 40

8-2-13-بافت....................................................................................................... 40

8-2-14-آزادی از اکو............................................................................................ 40

8-2-15-ازادی از نوفه........................................................................................... 41

8-2-16-طیف دینامیکی......................................................................................... 41

8-2-17-کیفیت تنایی............................................................................................. 41

8-2-18-یکنواختی................................................................................................. 42

 • فصل دوم

معماری و موسیقی.................................................................................................... 43

بخش اول-معماری در گستره های زمانی و مکانی....................................................... 44

بخش دوم-موسیقی در گستره های زمانی و مکانی...................................................... 45

بخش سوم-مقایسه ی معماری با انواع موسیقی............................................................ 46

بخش چهارم-وحدت گرایی...................................................................................... 47

بخش پنجم-سازماندهی فضا بر اساس الگوهای رایج................................................... 48

بخش ششم-سلسله مراتب در کشف فضا................................................................... 49

بخش هفتم مکانی..................................................................................................... 52

بخش هشتم-نسبت های هارمونیک در معماری و موسیقی............................................ 53

بخش نهم-مبانی آفرینش کالبدی موسیقی و معماری.................................................... 55

9-1-جوهره ی کالبدی............................................................................................ 56

9-2-ابزارهای ارزیابی جوهره ی کالبدی.................................................................... 57

بخش دهم-ویژگی های کمی جوهره ی کالبدی.......................................................... 57

10-1-ارتفاع صوت و ابعاد علایم بصری.................................................................. 58

10-2-شدت صوت و فاصله ی علایم بصری............................................................ 59

10-3-زمان دوام یا کشش....................................................................................... 60

بخش یازدهم-ویژگی های کیفی جوهره..................................................................... 61

 • فصل سوم

نمونه های مشابه.................................................................................................... 62

تالا  رهای موسیقی والت دیستی.................................................................................. 63

تالا                                                                                           ر سرود ناگااوکا          66

تالا                                                                                     ر فیلارمونیک لوکزامبورگ    69

شهر موسیقی رم....................................................................................................... 71

تنریف..................................................................................................................... 73

مرکز موسیقیBBC.................................................................................................... 75

اپرای سیدنی............................................................................................................ 77

مرکز موسیقیEthno................................................................................................ 77

مرکز موسیقی سیاتل.................................................................................................. 80

نتیجه گیری.............................................................................................................. 81

 • فصل چهارم

بررسی سایت........................................................................................................... 84

4-1- معرفی سایت................................................................................................. 85

4-2- چشم انداز..................................................................................................... 85

4-3- همسایگی‌ها................................................................................................... 85

4-4- كاربری فعلی زمین........................................................................................ 85

4-5-اقلیم............................................................................................................... 86

 • فصل پنجم

برنامه ی فضایی...................................................................................................... 105

بخش اول-حوزه ی اداری........................................................................................ 107

بخش دوم-حوزه ی آموزشی.................................................................................... 108

2-1-سالن تمرین ارکستر....................................................................................... 108

2-2-سالن های تمرین کر...................................................................................... 109

2-3-اتاق های تمرین.......................................................................................... 110

2-4-کلاس پیانو.................................................................................................... 110

2-5-کلاس های تئوری.......................................................................................... 110

2-6-کارگاه تعمیر ساز و سازسازی.......................................................................... 111

بخش سوم-حوزه ی فرهنگی................................................................................... 111

3-1-تسهیلات شنیدن............................................................................................. 111

3-2-کتابخانه......................................................................................................... 112

3-2-1-نورپردازی در کتابخانه................................................................................ 113

3-2-2-آکوستیک کتابخانه...................................................................................... 113

3-3-رستوران........................................................................................................ 113

3-4-موزه ی موسیقی............................................................................................. 113

3-5-بخش اجرا..................................................................................................... 115

3-5-1-صحنه....................................................................................................... 116

3-5-2-آپرون....................................................................................................... 116

3-5-3-شبکه........................................................................................................ 117

3-5-4-توفال ها................................................................................................... 117

3-5-5-پرده ی پشت صحنه.................................................................................. 118

3-5-6-پوسته....................................................................................................... 118

3-5-7-درها......................................................................................................... 118

3-5-8-نورها........................................................................................................ 119

3-5-9-ارتفاع دهنده ها......................................................................................... 119

3-5-10-داده های اصلی مربوط به صندلی ها......................................................... 119

3-5-11-انواع چیدن ردیف ها............................................................................... 119

3-5-12-راهروهای بین صندلی ها......................................................................... 120

3-5-13-دید تماشاچیان........................................................................................ 120

3-5-14-عمق سالن.............................................................................................. 120

3-5-15-مقطع سالن............................................................................................. 121

3-5-16-نور........................................................................................................ 122

3-5-17-تقسیم سالن ها و ارتباط آنها.................................................................... 123

3-5-18-راحتی و ایمنی تماشاچیان........................................................................ 123

3-5-19-بلیط فروشی........................................................................................... 123

3-5-20-سرسرا.................................................................................................... 124

3-5-21-سرویس بهداشتی.................................................................................... 125

3-5-22-اشکال پلان............................................................................................. 126

3-5-22-1-فرم مستطیلی...................................................................................... 126

3-5-22-2-فرم بادبزنی........................................................................................ 126

3-5-22-3-تالارهای نعل اسبی............................................................................. 126     

3-5-22-4-فرم مدور........................................................................................... 126

3-5-22-5-فرم پلان نامنظم.................................................................................. 127

3-5-22-6-انتخاب فرم مناسب تالارهای موسیقی................................................... 127

3-5-23-نکات لازم در طراحی بستر ارکستر........................................................... 128

3-5-24-مونومانتالیزم در تالار................................................................................ 129

بخش چهارم-حوزه خدمات..................................................................................... 130

4-1-فضاهای کمکی انبار....................................................................................... 130

4-2-تسهیلات اضافی............................................................................................ 130

4-3-تاسیسات....................................................................................................... 130

4-3-1-برق.......................................................................................................... 130

   4-3-2-تهویه ی مطبوع...................................................................................... 131

4-3-4-صحنه....................................................................................................... 131

4-3-5-سیستم آب پاش و ایمنی آتش سوزی.......................................................... 131

بخش پنجم-ورودی مجموعه................................................................................... 133

5-1-خارج مجموعه............................................................................................... 133

5-2-درهای به سمت هال ورودی........................................................................... 133

5-3-پیش ورودی و هال ورودی…......................................................................... 133

بخش ششم-خلاصه................................................................................................ 134

بخش هفتم –بررس مسائل معلولین در طرح........................................................... 141

 • فصل ششم

برنامه‌فیزیكی........................................................................................................... 146

 • فصل هفتم

نقشه‌ها و مدارك نهایی............................................................................................ 153

مدیریت تغذیه در طیور گوشتی (دامپزشکی)

جمعه 29 دی 1396
12:30
جمشید راد
دسته بندیدامپزشکی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات23
حجم فایل255 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مدیریت تغذیه در طیور گوشتی

مقدمه

اصلاح نژاد ژنتیکی طیور بطور زیادی بر اساس ژنتیک کمی کلاسیک صورت می گیرد. در اصل، اجداد جوجه های گوشتی انتخاب شده از نظر تغذیه ای بطور کامل تغذیه می شوند. جیره های متراکم و درست بالانس شده به پرندگان اجازه می دهند تا بیشترین پتانسیل را برای استفاده از پروتئین خام و انرژی متابولیسمی جهت رشد سریع و ضریب تبدیل غذایی مناسب داشته باشند. از این رو در اصلاح نژاد، سویه های جوجه گوشتی اغلب برای استفاده از جیره های با پروتئین خام و انرژی متابولیسمی بالا انتخاب می شوند. سلکسیون جوجه ها برای استفاده از جیره های متراکم مواد مغذی بطور آشکاری مستلزم استفاده از جیره های متراکم مواد مغذی، بمنظور بروز کامل پتانسیل ژنتیکی نتاج آنها می باشد.

یک مثال عالی از رابطه متقابل بین پیشرفت های ژنتیکی و برنامه های مناسب تغذیه ای، تحقیقی است که در سال 1992 توسط Lilburn و همکاران بر روری بلدرچین ژاپنی انجام گرفت. بلدرچین های ژاپنی که بطور تصادفی متولد شده بودند، در یک برنامه سلکسیون بمنظور تولید بلدرچین های با وزن بالا (HW) قرار گرفتند. این بلدرچین ها با جبره های حاوی 28% پروتیین خام بطور کامل بمدت 28 روز تغذیه شدند و سپس بزرگ ترین آنها بمنظور تولید نسل بعد انتخاب و با هم آمیزش داده شدند. وقتی که این پرندگان تا زمان بلوغ جنسی با جیره های دارای 24%  پروتئین (طبق پیشنهاد NRC،1984) پرورش داده شدند، یک تاخیر آشکاری در زمان بلوغ جنسی آنها (شروع تولید تخم مرغ) مشاهده شد. وقتی که بلدرچین های با وزن بالا و بلدرچین های گروه شاهد (بلدر چین هایی که سلکسیون نشده بودند و بطور تصادفی متولد شده بودند) از زمان تولد تا بلوغ با جیره های مختلف (از نظر درصد پروتئین خام) تغذیه شدند، یک رابطه متقابل تغذیه ای ـ ژنتیکی آشکاری مشاهده شد. وقتی که بلدرچین های گروه شاهد از زمان تولد با جیره حاوی 24% پروتئین، مطابق با پیشنهاد NRC تغذیه شدند، بلوغ جنسی آنها در حدود 42 روزگی اتفاق افتاد. برعکس، بلدرچین های انتخابی با وزن بالا با همان جیره (24% پروتیین) تاخیر در بلوغ جنسی نشان دادند. با این وجود، وقتی که بلدرچین های با وزن بالا با یک جیره دارای 30% پروتئین تغذیه شدند، تاخیر در بلوغ جنسی بطور قابل توجهی کاهش یافت (شکل 1). اطلاعات مذکور، این نظریه را که کاهش عملکرد تولید مثلی ناشی از سلکسیون ژنتیکی برای صفات غیر تولید مثلی ممکن است به شیوه های تغذیه ای بهبود یابد، تقویت می کند.

 

فهرست مطالب

مقدمه                                                                                                                           1

اثر متقابل تغذیه، دما و برنامه های نوری                                                                        2

مفهوم تغذیه تجمعی حداقل                                                                                          3

باروری در مرغ ها                                                                                                        5

برنامه های تغذیه ای گله های مادر گوشتی                                                                   6

پروتیین و انرژی متابولیسمی جیره برای خروس های مادر گوشتی                                  9

وزن بدن در خروس های مادر گوشتی                                                                          14

تلفات در خروس مادر گوشتی                                                                                     16

مروری کلی بر پرورش جداگانه خروس مادر گوشتی                                                   19

نتیجه گیری                                                                                                                   20

منابع                                                                                                                             20

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

راه اندازی سه پرتو (بیم) برای کنترل منسجم جمعیت منطقه هسته ای (سایر گروه ها)

جمعه 29 دی 1396
12:29
جمشید راد
دسته بندیسایر گروه ها
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات32
حجم فایل830 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

راه اندازی سه پرتو (بیم) برای کنترل منسجم جمعیت منطقه هسته ای

مقاله ترجمه شده راه اندازی سه پرتو (بیم) برای کنترل منسجم جمعیت منطقه هسته ای

انتقال کنترل از جمعیت منطقه هسته ای با استفاده از پالسهای لیزری دو اشعه ایکس بصورت تئوری بررسی شده است.  پالس لیزر ، دو انتقال هسته ای در یک سیستم سه سطحه هسته ای را برای تسهیل انتقال جمعیت منسجم حرکت می دهد از طریق تکنیک اپتیک کوانتومی شبیه سازی رامان در گذار آدیاباتیک ( بی دررو).  برای غلبه بر محدودیت های موجود از فرکانس لیزر اشعه ایکس، ما با هسته تعاملی مجسم انتشار یافته مواجه شدیم و یا از پالس لیزر اشعه ایکس در راه اندازی سه پرتو عبورکردیم.   در حال حاضر یک مطالعه سیستماتیک از این راه اندازی در زمان شدت پالس توالی و لیزر پالسی برای کنترل بهینه از جمعیت منطقه هسته ای ارائه شده است.  تلورانس برای پارامترهای هندسی از قبیل واگرایی پرتو لیزر در راه اندازی سه پرتو و به خوبی برای گسترش سرعت پرتو های هسته ای مورد مطالعه قرار گرفته و یک شرایط تشدید دو فوتونه برای محاسبه عدم قطعیت تجربی استنباط می شود. این شرایط اضافی نیاز کمتری برای اجرای آزمایشی راه اندازی سه پرتو را دارد. منطقه تجربی حاضر برای وضعیت حال و آینده بحث شده است.

کلمات کلیدی: انتقال منسجم جمعیت، اپتیک های کوانتومی هسته ای، لیزر الکترون آزاد اشعه ایکس ، ایزومرهای هسته ای

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

معماری پایدار چیست؟ (فنی و مهندسی)

جمعه 29 دی 1396
12:29
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات44
حجم فایل1.2 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

کاربرد مفاهیم پایداری و اهداف توسعه پایدار در جهت کاهش اتلاف انرژی وآلودگی محیط زیست در معماری، مبحثی به نام معماری پایدار را به وجود آورده است. در این نوع معماری، ساختمان نه تنها با شرایط اقلیمی منطقه خود را تطبیق می‌دهد، بلکه ارتباط متقابلی با آن برقرار می‌کند. بطوریکه بر اساس گفته ریچارد راجرز، «ساختمان‌ها مانند پرندگان هستند که در زمستان پرهای خود را پوش داده وخود را باشرایط جدید محیط وفق میدهندو بر اساس آن سوخت و سازشان را تنظیم می‌کنند».

مقدمه

سیمای شهرهای اقصی نقاط جهان که تا چندی پیش هرکدام درون خود دنیایی متفاوت داشت، هر روز با سرعتی افزون تر در پی محو شدن آن چیزی است که به آن هویت مستقل می‌داد و این امر همسانی و یکنواختی را به بار آورده است. معماری و شهر برای انسان قبل مدرن، محصول خلاقه‌ای بود که نتیجه محدودیتهای اقلیمی و سازه ایی از طرفی و باورهای جمعی افراد از طرف دیگربود. آنچه که فضای مصنوع او را تشکیل می‌داد، برخاسته از بستر و همپا و همراستا با ویژگیهای آن منطقه بود. این پیوند سبب گشته بود که محصول اندیشهٔ معمار در حدود ویژگیها و بایدهایی که مصالح محلی و شرایط محیطی به اثر اجبار می‌نمود، امکان حرکت داشته باشد. از جهت دیگر به علت باورهای متافیزیکی به طبیعت و پدیده‌های آن و لزوم حفظ این عرصه به عنوان موهبت، مدیریت پسماندها نیز به گونه ایی انجام می‌گردید که چرخه حیات مختل نگردد. لازم است ذکر شود که سرعت تحول و تغییرات نیز به گونه ایی بود که فرصت آزمایش و خطا و سپس تصحیح به جهت حفظ هرچه بیشتر ساختارهای زیستی را ممکن می‌نمود. اما حریم باور متافیزیکی شکست و بشر تنها یک چیز و آن ذهن انسانی را محور قرار داد و دلیل بودن را در اندیشیدن و حتی بصورت افراطی در شک دائم یافت و چنان بر خود باور یافت و خود را از قید و بند رهایید که هر آنچه را انجام می‌داد، درست می‌پنداشت. جالب اینجاست که سرعت این تغییرات نیز امکان سنجش بازخوردها را از بین برده بود. بشر به مدد بهره‌گیری از تکنولوژی جهت جبران ضعفهایش و قرار دادن آن به عنوان بهترین دستاویز برای پاس خ به نیازهایش، دست یازیدن افراطی به طبیعت را به عنوان منبع تامین نیازها مجاز دانست. این امر تاثیر پذیری معماری از خصوصیات محیطی ومحلی را کاسته بود، به گونه‌ای که برخی با طرح معماری بین‌المللی و منشور آتن، ادعای حل همهٔ مشکلات معماری و شهر را داشتند، اما طبیعت و شهر در حال از بین رفتن بود. جنگ اعراب و اسرائیل و جلوگیری از صادرات نفت به غرب، اولین صدای زنگ خطر را به گوش رساند. منابع در حال پایان است چه می‌کنید؟ در واقع آنچه که امروز به عنوان توسعه پایدار یاد می‌شود، بازنگری اصلاح طلبانه‌ای است به مدرنیسم و سنت جهت یافتن راهی بینابینی. توسعه پایدار، توسعه ایی است که نیازهای اکنون را به گونه ایی برآورده نماید که توان نسلهای بعدی را جهت تامین نیاز، کاهش ندهد. با توجه به این نکات مطروحه، سعی داریم به تبیین مفهوم توسعه و طراحی پایدار بپردازیم و با طرح راهکارهایی، زمینهٔ تحقق این باور را ایجاد نماییم. معماران نیز همسو با سایر دست اندرکاران در پی یافتن راهکارهای جدیدی برای تامین زندگی مطلوب انسان هستند. بدیهی است که زندگی، کار، تفریح، استراحت و... همه و همه فعالیت‌هایی می‌باشند که در فضاهای طراحی شده توسط معماران صورت پذیرفته و از آنجا که نقاط ضعف و قوت یک ساختمان بر زیست بوم جهان تأثیر مستقیم خواهد داشت، وظیفه‌ای بس حساس در این خصوص بر عهده معماران می‌باشد.

مهم‌ترین سرفصل‌ها

مهم‌ترین سرفصل‌های معماری پایدار را عناوین زیر تشکیل می‌دهند:

معماری پایدار که در واقع زیرمجموعه طراحی پایدار است را شاید بتوان یکی از جریان‌های مهم معاصر به حساب آورد که عکس‌العملی منطقی در برابر مسایل و مشکلات عصر صنعت به شمار می‌رود. برای مثال، ۵۰ درصد از ذخایر سوختی در ساختمان‌ها مصرف می‌شود که این به نوبه خود منجر به بحران‌های زیست محیطی شده و خواهد شد؛ بنابراین، ضرورت ایجاد و توسعه هرچه بیشتر مقوله پایداری در معماری بخوبی قابل مشاهده است.

لزوم احداث ساختمان به صورت سبزوپایدار

تحول صنعتی انسان را از زندگی در طبیعت به زندگی در شهر کشانید. با پیشرفت فناوری، الگوی زندگی دستخوش دگرگونی شد، به نحوی که انسان‌ها برای گرم کردن خود به جای پوشش بیشتر و استفاده از لباس‌های گرم، از سوخت‌های فسیلی به عنوان گرم‌کننده استفاده نمودند. بادگیرها، سایبان‌ها و نورگیرها در ساختمان جای خود را به تاسیسات گرمایشی وسرمایشی دادند. به این ترتیب تکنولوژی آسایش وراحتی روزافزونی رابرای انسان فراهم کرده است. درنتیجه هجوم شهرنشینی بسیاری از زمین‌های طبیعی وجنگل‌ها دستخوش تغییرات شده‌است. برای تردد، ساخت وساز، سرمایش و گرمایش مصرف انرژی افزایش یافته ودر نتیجه آلودگی هوا و آلودگی صوتی بیشتر شده است. شهرها انرژی رامصرف کرده وبه جای آن زباله و آلودگی ایجاد می‌کنند. درنتیجه پیشرفت صنعت نیاز به بهره‌برداری ازمنابع طبیعی نیز بیشتر شده؛ به نحوی که بهره‌برداری غیرمنطقی از منابع طبیعی منجر به نابودی آنها می‌شود. برای ادامه زندگی دراین چرخه احتیاج انسان به انرژی بیشتر شده؛ ولی اکنون در مرحله‌ای قرارداریم که منابع انرژی رو به اتمام هستند. با این نگرش ولزوم کاهش مشکلات، ایجاد ساختمان‌های سبز ودر عین حال پایدار باتوجه به مشکلات زیست محیطی که وجود دارد برجسته می[۳]شود.

اصول معماری پایدار

معماری پایدار مانند سایر مقولات معماری، دارای اصول و قواعد خاص خود است و این سه مرحله را در برمی‌گیرد:

که هرکدام آنها استراتژی‌های ویژه خود را دارند.

شناخت و مطالعه این تدابیر، معمار را به درک بیشتر از محیطی که باید طراحی آن را انجام دهد، می‌رساند.

صرفه جویی در منابع

اصل صرفه جویی در منابع (Economy of Resources) از یک سو به بهره‌برداری مناسب از منابع و انرژی‌های تجدیدناپذیر مانند سوخت‌های فسیلی، در جهت کاهش مصرف می‌پردازد و از سوی دیگر به کنترل و به کارگیری هرچه بهتر منابع طبیعی به عنوان ذخایری تجدید پذیر و ماندگار توجه جدی دارد.

به عنوان مثال، یکی از منابع سرشارو نامیرا، انرژی حاصل از نور خورشید است که امروزه توسط تکنولوژی فتوولتاییک برای فراهم کردن آب و برق مصرفی در ساختمان، از آن استفاده می‌شود.

برای کنترل منابع، سه نوع استراتژی می‌تواند مورد توجه قرارگیردکه شامل حفظ انرژی، حفظ آب و حفظ مواد است. همان گونه که مشاهده می‌شود، تمرکز براین سه منبع، به دلیل اهمیت آنها در ساخت و اداره ساختمان است.

طراحی برای بازگشت به چرخه زندگی

اصل طراحی برای بازگشت به چرخه زندگی (Life Cycle Design) دومین اصل از معماری پایدار است و بر این فکر و یا نظریه استوار شده است که ماده از یک شکل قابل استفاده تبدیل به شکل دیگری می‌شود، بدون اینکه به مفید بودن آن آسیبی رسیده باشد.

از سوی دیگر به‌واسطه این اصل، یکی از وظایف طراح، جلوگیری از آلودگی محیط است.

این نظریه برای رسیدن به این منظور در سه مرحله، ساختمان را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مراحل به ترتیب عبارتند از:

مرحله پیش از ساخت، مرحله در حال ساخت و مرحله پس از ساخت.

باید توجه داشت که این مراحل به یکدیگر مرتبط بوده و مرز مشخصی بین آنها وجود ندارد. برای مثال، می‌توان از مواد بازیافتی در مرحله پس از ساخت یک ساختمان به عنوان مصالح اولیه در مرحله ساخت ساختمانی دیگر استفاده کرد.

طراحی برای انسان

اصل طراحی برای انسان (Humane Design)، آخرین و شاید مهمترین اصل از معماری پایدار است. این اصل ریشه در نیازهایی دارد که برای حفظ و نگهداری عناصر زنجیره‌ای اکوسیستم لازم است که آنها نیز به نوبه خود بقای انسان را تضمین می‌کنند.

این اصل دارای سه استراتژی نگهداری از منابع طبیعی، طراحی شهری-طراحی سایت و راحتی انسان است که تمرکزشان بر افزایش همزیستی بین ساختمان و محیط بیرون از آن و بین ساختمان و افراد استفاده کننده از آنهاست.

در واقع می‌توان گفت که برای رسیدن به معماری پایدار، طراح باید این مراحل و اصول را که تعریف کننده یک چارچوب اصلی برای طرحی پایدار است را در طرح خود لحاظ و برحسب مورد ترکیب و متعادل کند.

اصول معماری پایدار

اصولی که باید رعایت شود تا یک ساختمان در زمره بناهای پایدار طبقه‌بندی شود به شرح زیر است:

 • اصل اول:حفظ انرژی

بنا باید طوری ساخته شود که نیاز ساختمان به سوختهای فسیلی را به حداقل برساند.

 • اصل دوم: هماهنگی با اقلیم

بنا باید طوری طراحی شوند که با اقلیم و منابع انزژی موجود در محل احداث هماهنگی داشته و کار کند.

 • اصل سوم:کاهش استفاده از منابع جدید

ساختمان‌ها بایستی به گونه‌ای طراحی شوند که میزان استفاده از منابع جدید را تا حد ممکن کاهش داده و در پایان عمر مفید خود برای ساختن بنای جدید، خود به عنوان منبع جدید به کار روند.

 • اصل جهارم:برآوردن نیازهای ساکنان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

مقاله ترجمه شده انتقال جمعیت منسجم هسته ای با امواج اشعه ایکس (سایر گروه ها)

جمعه 29 دی 1396
12:29
جمشید راد
دسته بندیسایر گروه ها
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات12
حجم فایل394 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مقاله ترجمه شده انتقال جمعیت منسجم هسته ای با امواج اشعه ایکس

چکیده

انتقال منسجم جمعیت بین کشور های هسته ای که از امواج اشعه ایکس استفاده میکنند مورد مطالعه قرار گرفت.امواج این لیزر دو انتقال هسته ای بین سه حالت هسته ای در راه اندازی به یادآوری تحریک مسیر بدون در رو رامان که برای انتقال جمعیت منسجم اتمی استفاده میشد ، میکشاند. برای جبران کمبود منابع اشعه y ،در نظر داریم به عمل متقابل هسته با انتشار یا امواج اشعه ایکس عبور کرده شتاب دهیم. پارامتر حکومت برای انتقال جمعیت منسجم هسته ای استفاده کردن کامل از روشنایی که لیزر الکترون آزاد اشعه ایکس در آینده میسازد را تسهیل و تعدیل میکند و قدرت شتاب هسته ای را تعیین کرده است.دریافتیم که امیدوار کننده ترین مورد برای انتقال کامل جمعیت هسته ای نیازمند شدت لیزر²cm/w⁹¹10-⁷¹10 است. کنترل پمپاژ و انتشار انرژی ذخیره شده در طول عمر طولانی حالت های هسته ای به عنوان برنامه کاربردی مرتبط مورد بحث قرار گرفته است.

 حالت های هسته ای برانگیخته با عمر طولانی،همچنین به عنوان ایزومر شناخته شده اند میتوانند مقدار انرژی زیادی را در طول مدت زمان طولانی تر ذخیره کنند. کاهش ایزومر یعنی انتشار انرژی ذخیره شده بر حسب تقاضا در حالت نیم پایدار،توجه زیادی در یک ونیم دهه پیش به خصوص در ارتباط با چشم انداز شگفت انگیز باطری های هسته ای به خود معطوف کرده است [4-1]. کاهش وقتی رخ میدهد که ایزمر در یک سطح بالاتر برانگخته شده، که با حالت هایی که آزادانه پرتوافکنی میکنند ارتباط داشته و بنابراین انرژی حالت نیم پایدار را آزاد میکند. انتقال جمعیت منسجم بین کشورهای هسته ای نه تنها یک ابزار قدرتمند برای آماده سازی و تشخیص فیزیک هسته ای است بلکه به ویژه برای کنترل انرژی ذخیره شده در ایزومرها مفید میباشد.

در فیزیک هسته ای،شیوه موفق و قوی در انتقال جمعیت منسجم اتمی تحریک کردن گذر بدون در رو رامان (PARITS) [5] است،یعنی تکنیکی که در آن دو زمینه زوج منسجم در برابر یک سیستم سه سطح هستند. اگرچه پیشرفت تکنولوژی لیزری آن را تشویق کرده،با توجه به کمبود منابع اشعه لیزرy انتقال چنین طرح هایی به سیستم های هسته ای انجام نمیشود. با این حال دنبال کردن منابع منسجم برای طول موج حدود یا زیرÅ 1با ظهور و راه اندازی لیزرهای الکترون آزاد اشعه ایکس ،در دسترس بودن که انتقال طرح های نوری کوآنتومی به هسته را تحریک میکند، پشتیبانی میشود.

یک پیشنهاد کلیدی برای پر کردن شکاف بین فرکانس لیزر اشعه ایکس و انتقال انرژی های هسته ای،ترکیب ملایم هسته هدف شتاب زده و لیزرهای اشعه ایکس تازه است. با استفاده از این سناریو،عمل متقابل اشعه ایکس از لیزر الکترون آزاد اشعه ایکس اروپایی(LEFX) [7] با سیستم های دو سطحی هسته ای از لحاظ نظری مورد مطالعه قرار گرفته است [6،8]. با این حال دست کاری جمعیت کشور هسته ای با PARITS و کنترول منسجم ایزومرها هرگز ،تا حدی به دلیل انسجام ضعیف خواص LEFX عنوان نشده است.

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

معماری معاصر ایران و اصول آن (فنی و مهندسی)

جمعه 29 دی 1396
12:29
جمشید راد
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلpdf
تعداد صفحات40
حجم فایل2.859 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

معماری معاصر ایران

 

 

 

معماری معاصر ایران، دوره‌ای از معماری ایرانی است که از سال ۱۳۰۰ خورشیدی تا به امروز ادامه دارد.

 

برآمدن

 

نخستین آشنایی گسترده ایرانیان با «معماری اروپایی» در دوره قاجار اتفاق افتاد و تمایل به تقلید و ایجاد بناهایی مشابه در میان اشراف قاجار و سپس مردم میانه حال ایجاد شد. قاجاریان از طریق عکس‌ها و کارت پستال با معماری اروپا آشنا شدند و از این رو ساختمان‌های این دوره بدون آگاهی دقیق از قواعد سبک‌های اروپایی ایجاد می‌شدند. تحت تاثیر معماری اروپا، خلاقیت‌های فضایی درمعماری قاجار نسبت به سبک‌های قبلی معماری ایرانی، افزایش یافت و فضاها به گشایش و سبکی بیش‌تری در قیاس با الگوهای قدیمی رسیدند. در سال ۱۲۴۳ خورشیدی (۱۸۶۴ میلادی)ممتحن‌الدوله به عنوان نخستین معمار تعلیم دیده ایرانی در اروپا، به ایران بازگشت و ساخت بناهای مهمی، از جمله مسجد و مدرسه سپهسالار و مجلس شورای ملی، به او رجوع شد. با این حال نتوانست تحول مهمی در معماری عصر خود ایجاد کند.

 

در اوایل دوره رضا شاه به دنبال برنامه‌های تجدد طلبانه، گرایش‌های متفاوتی به رهبری معماران ایرانی تحصیل کرده اروپا و معماران اروپایی که از طرف دولت به ایران دعوت شده بودند در برابر معماری سنتی پدیدار شد. معماری آنان انعکاس مستقیم تحولات معماری مدرن اروپا بود.[۱] آنان مصالح جدید به ویژه بتن، فولاد و شیشه و روش‌های نوآورانه در اجرای سازه را جایگزین روش‌های پیشین کردند. مهم‌ترین این تغییرات، استفاده از بتن بود که امکانات بی‌سابقه‌ای از لحاظ سازه و زیبایی شناسی در اختیار معماران ایرانی گذاشت.[۲] بزرگ‌ترین هدف معماران این عصر تغییر روش‌های سنتی ساخت و ساز به شیوه‌های روز دنیا و ترویج معماری مدرن در ایران رضاشاهی بود.[۳]

 

در سال ۱۳۱۹ دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سه رشته، از جمله معماری، تاسیس شد. در سال‌های بعدی نخستین فارغ‌التحصیلان معماری دانشگاه تهران وارث نسل اول معماران ایرانی که همگی تحصیل‌کرده اروپا بودند، شدند. آنان تاثیرگذارترین گروه در تثبیت اصول و مفاهیم معماری مدرن در ایران بودند. از عوامل دیگر گسترش معماری مدرن، آغاز ساخت و ساز شهرک‌های و انبوه‌سازی مسکونی در سال‌های دهه بیست و سی خورشیدی بود. تا اواسط دهه ۱۳۲۰ خورشیدی، ساخت واحدهای مسکونی در شهرها و روستاها بیش‌تر به روش سنتی و با استفاده از مصالح بومی از قبیل خشت، چوب و کاهگل صورت می‌گرفت. اما از پایان جنگ جهانی دوم، حرکتی برای ساخت واحدهای مسکونی جدید آغاز شد که در آن‌ها از مصالحی مانند آجر، تیرآهن و بتن به کار برده می‌شد. تا سال ۱۳۳۵ واحدهای مسکونی جدید چهل و چهار درصد بافت شهرری را تشکیل می‌دادند و تا سال ۱۳۴۵ این نسبت به پنجاه و شش درصد افزایش یافت. در دهه های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ خورشیدی، گرایش به معماری مدرن از طریق ساخت خانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی در اوج خود بود.[۴]

 

سبک ها

 

سبک ملی

 

 

 

سردر وزارت خارجه

 

سبک ملی -که در دوران محمدرضا پهلوی به این عنوان نامیده شد- در جست و جوی هویت ملی و بازگرداندن سنت‌های معماری ایران باستان از سوی حکومت رضاشاه پدیدآمد و حمایت شد. از نظر پدیدآورندگان سبک ملی، معماری سنتی ایران جوابگوی نیازهای متجدد ساختمانی نبود و در برابر معماری اروپا تکنیک مدرن مناسب برای پاسخگویی به نیازهای جدید را داشت. از این رو با حفظ کالبد اروپایی بناها، عناصر معماری ایران را با آن آمیختند و سبکی بی‌آنکه از سیر تطور برخوردار باشد، خلق کردند.[۵]

 

رضا شاه به باستان‌شناسان ایرانی و غیرایرانی که در ایران مشغول کار بودند، امر می‌کرد تا در معماری باستانی ایران مطالعه کنند و حاصل را در خدمت سبک ملی و معماری بناهای رضاشاهی قرار دهند.[۵]

 

قلیچ باغلیان، کریم طاهرزاده بهزاد، نیکلای مارکف و آندره گدار بناهایی با این سبک پدیدآوردند.

 

معماری شبه مدرنیستی ایران

 

 

 

ساختمان موسوم به "جیپ" در منطقه12 تهران

 

گرایش به معماری مدرن از سال‌های میانی حکومت رضا شاه، از سوی معمارانی چون گابریل گورکیان، وارطان هوانسیان، پل آبکار و رولان مارسل دوبرول حمایت می‌شد. معماری این افراد تحت تاثیر معماری مدرن مکتب وین، معماری اکسپرسیونیست آلمان قبل از دهه ۱۹۳۰ میلادی و آرت نووی فرانسه شکل گرفت.[۶]

 

وارطان هوانسیان که نماینده این گروه و شیفته جریان تجددخواهی عصر رضاشاه بود، در یادداشت‌های خود معماری مدرن ایران را با کشف حجابمقایسه می‌کرد و معتقد بود همان‌گونه که زنان پیش از این در زیر چادرهای سیاه محبوس بودند، خانه‌های نیز زیر دیوارهای بلند و کاهگلی محصور بودند و معماری مدرن با به کار بردن شیشه و آهن بناها را از حجابی که گرفتارش بودند رهانید.[۷]

 

ولی در نهایت هیچ‌یک از معماران مدرنیست ایرانی نتوانستند به اصول معماری مدرن شکل گرفته بعد از چهارمین کنگره سیام وفادار بمانند و حتی هوانسیان در پی دادن رنگ و بوی ایرانی به کارهای خود رفت.[۷] در دوره محمدرضا پهلوی، جریان‌های متعدد معماری، جای خود را به جریان غالب و تاثیرگذار معماری مدرن داد. معماری مدرن شکل گرفته در این دوره عمدتا از مجرای کارهای معماران و اندیشه‌های جریان‌ساز اروپایی از جمله سبک بین‌المللی، مدرسه باوهاوس، کارهای لو کوربوزیه، فرانک لوید رایت، ریچارد نویترا، آلوار آلتو و جیمز استرلینگ حمایت می‌شد و ماحصل آن صورت ایرانی معماری مدرن بود که «شبه مدرنیستی» نام‌گذاری گردید.[۸] این سبک برخلاف معماری مدرن که سعی در نزدیک ساختن فضاهای عمومی و خصوصی دارد، مانند نمونه‌های گذشته معماری ایران از قواعد جدایی فضاهای عمومی و از خصوصی تبعیت می‌کند. در دهه‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ خورشیدی، معماران چون مهدی علیزاده، لطیف ابوالقاسمی، فرامرز شریفی و ایرج کلانتری دست به تجربیاتی زدند که تا حد زیادی متاثر از معماری مدرن ولی درآمیخته با حال و هوای معماری ایرانی بود و از این رو «شبه مدرنیستی» شمرده می‌شد.[۹]

 

معماری تاریخ‌گرا و بوم‌گرا

 

 

 

موزه هنرهای معاصر تهران، کامران دیبا. نورگیرهای موزه یادآور بادگیر بناهای شهرهای کویری ایران است.

 

معماری تاریخ‌گرا به عنوان جریانی موازی با جو غالب معماری مدرنیستی ایران، بین دهه‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ خورشیدی شکل گرفت و به شدت تحت تاثیر جریانات روشنفکری ایران در آن دهه‌ها بود. اتفاقاتی چند به شکل گیری و جهت‌یابی آن کمک کرد:

 

 • برگزاری دو همایش بین‌المللی با عنوان‌های «بررسی امکان پیوند معماری سنتی با شیوه‌های نوین ساختمان» در شهریورماه ۱۳۴۹ در اصفهان(با حضور لویی کان) و «نقش معماری و شهرسازی در کشورهای در حال صنعتی شدن» در تخت جمشید(با حضور جیمز استرلینگ، حسن فتحی، کنزو تانگه و موشه سفدی) در مهرماه ۱۳۵۳ که در همایش اول بحث‌های مهمی پیرامون موضوع «تلفیق مفاهیم سنتی با تکنولوژی مدرن» مطرح شد.[۱۰]
 • انتشار کتاب حس وحدت: سنت عرفانی در معماری ایرانی(نوشته نادر اردلان و لاله بختیار) در سال ۱۹۷۳ میلادی که از زاویه حکمت اشراقسهروردی به معماری ایرانی می‌نگریست. مؤلفین کتاب عقیده داشتند قوانین سنت نیروهای خلاقه انسان را از خود ملهم می‌سازد و همه جامعه در قالب یک کلیت واحد انسجام می‌یابد. هنر و معماری در این جامعه سنتی بر اساس این قواعد شکل گرفته است. در این جامعه معمار همان عارف و صوفی طریقت است که از سرچشمه ازلی سیراب می‌شود و تبلور معماری او چیزی جز انعکاس هستی نیست.[۱۱]

 

معماری تاریخ‌گرا و بوم‌گرا در گسترده‌ترین معنا آموزه‌ای خواستار بازآوردن یا تداوم رسوم و باورهای فرهنگ بومی است. بوم‌گرایی در باورهایی همچون مقاومت در برابر فرهنگ غیرخودی، ارج نهادن به عویت اصیل قومی و آرزوی بازگشت به سنت فرهنگی آلوده نشده بومی ریشه دارد. تاریخ‌گرایی و بوم‌گرایی معماران ایرانی از طریق آموزه‌های نظری اندیشمندان پست مدرن مانند رابرت ونتوری و چالرز جنکس به وجود نیامد بلکه در تجربیات معماری لویی کان و مباحث مطرح شده حسن فتحی در کتاب معماری برای فقرا ریشه داشت.[۱۲]

 

معماری ایران پس از انقلاب اسلامی

 

کار معماران بعد از انقلاب اسلامی ایران، طیف وسیعی از گرایش‌ها و جنبش‌های هنری را شامل می‌شود و سعی در سوق دادن معماری ایران به سوی هویتی آزاد دارد. گرایش اصلی معماران ایرانی در دو دهه بعد از انقلاب، معماری در راستای میراث فرهنگی و معماری سنتی ایرانی بوده است و حداقل در ساختمان‌هایی که زیر نظر دولت به اجرا می‌رسیدند، گرایش دیگری نمی‌توان یافت. این معماران تحت تاثیر جنبش پست مدرنیسم کلاسیسیم در صدد برآمدند که به معماری معاصر ایران، چهره‌ای ایرانی ببخشند. در این مدت، سبکی که از طرف دولت حمایت شده، نیز گرایش به معماری ایرانی-اسلامی بوده است. این گرایش عمدتا در ساختمان‌های مهم دولتی که پشتوانه آن‌ها از طرف ارگان‌های دولتی تامین می‌گردد، نمود یافته‌است.[۱۳]

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

ماهیت و چگونگی مدیریت منابع انسانی (علوم انسانی)

جمعه 29 دی 1396
12:28
جمشید راد
دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلpptx
تعداد صفحات288
حجم فایل3.15 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلودبا وجود اهمیت آشكار مدیریت منابع انسانی، همیشه ابهامات و سوء تعبیرهایی در باره ماهیت واقعی، نقش و وظیفه دقیق آن وجود داشته است. دلایل این ابهامات عبارتند از:

 

1- جدید بودن این وظیفه نسبت به سایر وظایف در سازمان

 

2- انسان موجودی متفكر و مختار است و نمی توان راه حلی قطعی برای درك، تفسیر،  پیش بینی و یا كنترل رفتار او یافت.

نظارت بر استخدام در سازمان
تجزیه و تحلیل مشاغل بطوری كه ویژگیهای هریك مشخص و معین گردد.
برنامه ریزی برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز سازمان
كارمندیابی یعنی شناسایی كسانی كه شرایط استخدام در سازمان را دارند.
انتخاب و استخدام بهترین نیروهای ممكن
تسهیل ورود كاركنان جدید و جایابی آنان
طراحی سیستم اطلاعاتی منابع انسانی
آموزش كاركنان
تربیت مدیر
طراحی سیستم ارزیابی عملكرد
طراحی سیستم حقوق و دستمزد
طراحی سیستم پاداش
طراحی سیستم ایمنی و بهداشت
طراحی سیستم رسیدگی به شكایات كاركنان
.1كاهش اضافه كاریهای غیر ضروری با افزایش راندمان كار در ساعات عادی
.2آموزش مهارتهای لازم به منظور تربیت كاركنانی كه حداكثر بازدهی را داشته باشند.
.3اتخاذ تدابیری برای كاهش غیبت و مرخصیهای به ظاهر موجه
.4 طراحی صحیح مشاغل برای جلوگیری از اتلاف وقت كاركنان
جلوگیری از ترك سازمان با مدیریت صحیح
.6ایجاد سیستم ایمنی و بهداشت و جلوگیری از هزینه های ناشی از خسارت و بیماری
.7یافتن و استخدام شایسته ترین فرد برای هر شغل
.8طراحی سیستمی برای حقوق و مزایا كه بتواند در جذب و نگهداری نیروهای كارا             با سایر سازمان ها رقابت كند.
 تشویق متصدیان مشاغل برای ارائه پیشنهادات كاهش هز

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

آثار تاریخی و جاذبه های توریستی اصفهان (تاریخ و ادبیات)

جمعه 29 دی 1396
12:28
جمشید راد
دسته بندیتاریخ و ادبیات
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات9
حجم فایل270 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

آثار تاریخی و جاذبه های توریستی اصفهان

 

جاذبه های گردشگری اصفهان-عمارت چهلستون در اوایل قرن 11 هـ .ق در میان باغ و مجموعه بناها و كاخهای محوطه دولتخانه صفوی ساخته شده است . این عمارت عمدتاً به منظور پذیرائی رسمی از میهمانان و سفرای خارجی ، طی سه مرحله و طبق یك طرح واحد ساخته شده است . مرحله اول ـ تالار اصلی و بزرگ . مرحله دوم ـ ایوان آئینه و اطاقهای طرفین آن . مرحله سوم ـ ایوان ستون دار كه از هجده عدد ستون و سقف چوبی تشكیل شده است . نام چهلستون به نشانه كثرت ستونها و انعكاس تصویر بیست ستون در آب استخر است .

فهرست مطالب

کاخ چهلستون اصفهان

میدان نقش جهان (میدان امام) اصفهان

بازار قیـصـریه اصفهان

عمارت عالی قاپو اصفهان

مسجد امام  اصفهان

مسجد شیخ لطف اله اصفهان

مسجد جامع اصفهان

كاخ هشت بهشت   اصفهان  

پل خواجو  اصفهان

سی وسه پل اصفهان

كلیسا و موزه وانك اصفهان

آتشــگاه اصفهان

منـارجـنـبــان اصفهان

مسجد حكیم اصفهان

گنجینه های هنرهای تزئینی اصفهان

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->
صفحه قبل 1 ... 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 صفحه بعد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به dicfiles است. || طراح قالب bestblog.ir